Vedci testovali účinky cinamaldehydu – esenciálneho oleja, ktorý dodáva škorici jej vôňu, na odobratých tukových bunkách myší aj štyroch ľudských dobrovoľníkov. Zistili, že oba typy buniek začali spaľovať tuk prostredníctvom procesu, ktorý je známy ako termogenéza. Olej zvýšil aktivitu niekoľkých génov, enzýmov a proteínov, o ktorých je známe, že zlepšujú metabolizmus tukov.
Autorka štúdie Jun Wu uviedla, že pravidelná konzumácia škorice by mohla byť jedným zo spôsobov, ako prinútiť tukové bunky spáliť časť uloženej energie z nadbytku jedla, ktoré v dnešných časoch zvykneme prijímať.
Bude nutný ďalší výskum, aby sa preukázalo, či škorica rovnako pôsobí v tele ako na jednotlivých bunkách. Isté však je, že s touto koreninou v jedle nič nepokazíte. Škorica má totiž viacero ďalších benefitov. Pôsobí protizápalovo, funguje ako pomoc pri kvasinkových infekciách v tele a je to skvelý antioxidant.
„Máme pocit, že nie je potrebné zjesť raz za čas veľké množstvo škorice,“ upozornila však profesorka Wu. „Ak ju budete jesť každý deň, predpokladáme, že by mohol nastať kumulatívny efekt, a postupom času by sa tieto priaznivé účinky mohli prejaviť.“