Chudnete? Toto sú najlepšie potraviny do diéty

Diéta s nízkym obsahom tuku pomáha chrániť pred rakovinou, srdcovocievnymi ochoreniami a z krátkodobého hľadiska je vhodná na redukciu telesného tuku.

11.11.2017 14:00
brokolica Foto:
Do redukčných diét sa hodí najmä brokolica.
debata

Toto sú najznámejšie „beztukové“ potraviny, ktoré by nemali chýbať vo vašom jedálnom lístku.

Chutný lekár

Pravidelná konzumácia už len jedného jablka denne pomôže výrazne znížiť hladinu cholesterolu v krvi. O vašu kondíciu sa rovnako postarajú aj ďalšie účinné látky v ňom obsiahnuté, a to riboflavín a pyridoxín. Prvá menovaná látka známa skôr pod označením vitamín B2 je dôležitá pre krvotvorbu a lepšiu využiteľnosť sacharidov. Pyridoxín (vitamín B6) je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy. Okrem vitamínov sa jablká pýšia aj obsahom minerálnych látok, ako sú zinok, fosfor a draslík.

Ak zelenina, tak surová

Nielen jablká sa môžu pochváliť nulovým obsahom tuku. Zo zeleniny je voľbou číslo jeden vodný melón, ktorý obsahuje až osemdesiat percent vody a vitamíny C a A. Áčko podporuje imunitný systém, zlepšuje zrak a pomáha v boji proti voľným radikálom. Do redukčných diét sa hodí najmä brokolica. Táto protirakovinová bomba obsahuje menej ako 1 gram tuku na sto gramov potraviny. Výborným tipom na skvelé jedlo bez tuku je kombinácia dusenej brokolice s grilovanými kuracími prsiami. Skvelá voľba do diéty. Podobne je na tom aj fazuľa. Ak si sledujete cukor v krvi, chutná strukovina je ideálnou voľbou. Vysoký obsah vlákniny sa postará o zníženie hladiny glukózy v krvi. V prípade, že je z dôvodu nadúvania pre vás „priveľkým sústom“, stačí ju nechať na niekoľko hodín postáť vo vlažnej vode a viackrát prepláchnuť.

Doplňte aj živočíšne bielkoviny

Pokiaľ si potrpíte, aby vo vašom jedálničku dominovali živočíšne potraviny, vaječné bielka a cottage cheese sú tou správnou voľbou. Obsahujú vysoký obsah proteínov, vďaka ktorým zásobujú svaly kvalitnými aminokyselinami. Tie sú potrebné na rast svalov najmä v období intenzívnejšieho cvičenia. Čistá svalová hmota bez prebytočného telesného tuku dokáže rýchlejšie spaľovať energiu a naštartovať metabolizmus.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #Jablká #brokolica #bielkoviny #diétne jedlo #surová zelenina