Túžite po lepšej postave? Chudnite spolu s vaším domácim miláčikom

07.11.2017 09:00
pes, šteniatko, hra
Do chudnutia zapojte aj vášho psa. Autor:

Ak sa pustíte do diéty spoločne so svojím psom, prospejete jemu aj sebe a budete žiť obaja dlhšie.

Ak zapojíte svojho psa, prípadne mačku, do každodennej telesnej aktivity, znížite svoju hmotnosťu a budete obaja fit. Navyše, posilníte vzťah so svojím zvieratkom, píše taliansky denník Corriere della Sera.

So psom môžete chodiť na prechádzky alebo s ním behať. Stále sa zvyšuje počet domácich zvierat s nadváhou či dokonca obéznych. „Vinu nesú majitelia zvierat, ktorí sú presvedčení, že sa psy a mačky dokážu postarať samy o seba, teda, že sú schopní naordinovať si dosť fyzickej námahy a že zjedia len toľko, koľko potrebujú. V skutočnosti to tak nie je,“ hovorí americký cvičiteľ psov Travis Brorsen.

Psy a mačky sú síce schopní regulovať príjem potravy a pohyb, ale majú sklony riadiť sa príkladom svojho pána. Ak ho vidia, ako stále sedí, sedia tiež. „Zdravé zviera žije v priemere o dva roky dlhšie než to, ktoré nie je zdravé a to je v živote zvieraťa skutočne dlhá doba,“ vysvetľuje Brorsen. Ak teda skutočne milujete svoje zviera, doprajte mu tie dva roky života navyše. Prvým krokom k úspechu je zvýšenie každodennej pohybovej aktivity. „Tri dvadsaťminútové prechádzky denne sú správnym krokom, ak chcete zhodiť kilogramy spoločne so svojím psom. Ešte lepší je beh,“ konštatuje Brorsen. Považujte tieto prechádzky za príjemné odpútanie sa od pracovného stresu a za príležitosť posilniť väzbu so svojím zvieraťom.

S mačkou, ktorá nie je vhodná na prechádzky, sa hrajte. Mačka je od prírody lovec a rada behá za rôznymi hračkami. Nemusíte robiť nič iné, než s nejakou hračkou na povrázku behať po izbe. Vyberajte si zdravé odmeny. Mnohé „odmeny“ určené pre domáce zvieratá sú koncentrátom cukru a tuku, ako sú energetické tyčinky alebo zemiakové lupienky pre človeka. „Odmeňujte seba aj zviera radšej zdravšími pochúťkami, ako sú jahody, banány, pomaranče,“ navrhuje Brorsen.

Zaraďte aj malá cvičenie. Ísť pešo po schodoch je malá úprava všednej rutiny, ktorá umožňuje zvýšiť počet krokov a prispieva k chudnutiu. Rovnako tak je možné prinútiť domáce zvieratá k pohybu navyše, ak napríklad mačke umiestnite misky so žrádlom a pitím čo najvyššie, psovi dáte pelech ďaleko od okna a misku s vodou dáte úplne inam, aby sa musel cez deň viac pohybovať.

Obmedzte porcie jedla. Početné štúdie sa zhodujú v tom, že jednou z príčin obezity sú veľké porcie jedla. Ak dávate zvieraťu zvieraťu prehnané dávky potravy, môže to viesť k tomu, že zbytočne a nebezpečne priberie.

„Lepšie je neriadiť sa tým, čo je na krabici s granulami napísané, pretože odporúčané dávky sú vypočítavané pre širšiu škálu váhy a všeobecne platia pre aktívne zviera,“ zdôrazňuje Brorsen. Skúste postupne zmenšovať porcie jedla ako pre vás, tak pre vášho psa či mačku. Riaďte sa pritom radami veterinára. A začnite používať menšie taniere a misky.

#chudnutie #pes #mačka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku