Pozor, dámy! Z tejto nevinnej pochúťky sa rýchlo priberá

04.11.2017 17:00
hranolky, kečup
Kečup je obľúbenou pochúťkou pri konzumácii hranoliek. Vedzte však, že veľa zdravia v tejto kombinácii nenájdete. A reč nie je len o hranolkách. Autor:

Chudnete? Tak v tom prípade si dajte pozor na kečup.

Samý cukor

Nevinná maškrta, ktorá vhodne dochucuje hlavné jedlá a niektoré druhy šalátov, v sebe neskrýva len paradajky, ale celý rad zdraviu škodlivých látok. Na prvý pohľad vyzerá ako zahustená šťava z paradajok. Základ kečupu skutočne tvoria rajčiny, lenže nielen to. Ďalšou typickou zložkou tejto pochúťky je rafinovaný cukor alebo kukuričný sirup.

Pre predstavivosť, jedna polievková lyžica kečupu obsahuje viac cukru ako kúsok čokoládovej sušienky. Kečup sa vyrába z prevarených paradajok spolu s veľkým množstvom cukru. Jemne kyslá chuť zeleniny sa vyvažuje sladkastou príchuťou cukru, alebo spomínaného kukuričného sirupu. Ten je na rozdiel od prírodného sladidla vyrábaného z repy plný fruktózy, ktorá silne zaťažuje pečeň.

Zbytočná energia

Sto gramov kečupu obsahuje približne 25 g sacharidov, z čoho až 22 g tvorí práve cukor. Ak by ste čakali, že na tomto dochucovadle bude predsa len niečo zdravé, opak je pravdou. Kečup má asi len 1 % bielkovín a žiaden tuk. Jeho varením sa ničia aj ostatné vitamíny, najmä kyselina askorbová (vitamín C). V malom množstve sa zachováva vitamín A a antioxidant lykopén, ktorý je vhodný ako prevencia proti rakovine prostaty, prsníka a žalúdka. V prepočte na kalórie má sto gramov tohto výrobku rovných 100 kcal. Pre porovnanie, približne rovnaká hmotnosť čokolády alebo jeden veľký hamburger má 390 kcal.

Kedy spoznáte kvalitu

Kvalitný kečup by mal byť vyrobený aspoň z 200 gramov paradajok na 100 gramov výrobku. Nižšia hmotnosť zeleninovej zložky sa často nahrádza zahusťovadlami a škrobom. Veľkú opatrnosť pri výbere kečupu je potrebné venovať aj obsahu soli. Štandardne sa akceptuje menej ako jeden gram na 100 gramov hmotnosti. Veľa lacných kečupov však toto číslo prekonáva aj dvojnásobne. Hlavnou zložkou soli je minerálna látka sodík, ktorá vo veľkom množstve spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku. Prijímanie väčšieho množstva sodíka v potrave má tiež za následok viazanie vody v tele.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zdravie #výživa #sacharidy #priberanie #kečup #cukor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Namiesto kávy by ste sa potrebovali poriadne dosýta vyspať.
Zoženiete si robotu, ktorá vás bude baviť a...

+ Poučte sa zo svojich dávnych chýb a už ich nikdy neopakujte.
Z klebiet v práci si nič nerobte, všetko sa...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk