Prečo sa bozkávať? Bozk oslobodí od stresu aj zlepší imunitu!

Je symbolom romantickej lásky a tiež výrazom citu a intimity medzi dvoma osobami. Bozkávanie je ale viac ako gesto lásky a barometer vzťahov medzi pármi, pomáha tiež zmierňovať príznaky alergie a zvyšuje imunitu, píše taliansky denník La Repubblica.

24.07.2017 07:00
bozk, vzťah, intimity Foto:
Bozkávajte sa! Ani netušíte, čo všetko dobré pre telo robíte...

Koľko bozkov dávame? Taliani patria k tým, ktorí sa bozkávajú najviac: zhruba 75 percent populácie sa bozkáva niekoľkokrát za týždeň, zatiaľ čo vo svetovom meradle to je len 56 percent. Avšak bozky majú neprehliadnuteľný prínos a môžu byť považované za terapeutické.

Vášnivý aj nebezpečný? Čo všetko bozk ukrýva

Bozk charakterizuje všetky citové vzťahy: od materského po vzťah medzi priateľmi a potom medzi milencami. A môže byť akýmsi meradlom nášho sexuálneho života. „Bozk je dokonalou harmóniou medzi otvorením úst a pohybom jazyka a zubov. Je to ako tango, pretože rovnako ako platí pri tomto tanca, tak aj pri bozku je tu ten, kto vedie,“ vysvetľuje riaditeľka Medzinárodného sexuologického inštitútu Roberta Giommiová.

Zvyčajne vo fáze, keď sa láska rodí, je bozk veľmi vášnivý. „Keď sme zamilovaní, je bozk hlboký, a aj keď nemusí byť predohrou k sexu, zásadným spôsobom charakterizuje erotický aspekt páru, pretože vyžaduje telesnú dôvernosť a emotívnu výmenu,“ hovorí expertka.

Počas desiatich sekúnd trvania bozku si vymeníme 80 miliónov baktérií, vrátane tých škodlivých, ak je ten, kto sa bozkáva, chorý. K nim nepochybne patrí streptokok a vírus Epstein-Barrovej, ktorý odovzdáva preslávenú „chorobu z bozku“, mononukleózu.

Bozk nás však robí silnejšími a pripravenejšími čeliť infekciám a chorobám. Pomáha proti stresu a bolestiam hlavy a robí nás krajšími, pretože prispieva k znižovaniu váhy a k boju proti vráskam. Je veľa dobrých dôvodov na to, aby sme sa viac bozkávali.

Sila bozku veľa vypovie

Ako starneme a vzťah v páre sa ustáľuje, je práve bozk tým aktom intimity, ktorý je ako prvý stále vzácnejší. „Keď majú partneri medzi sebou problémy, je hlboký bozk jednou z prvých vecí, ktoré miznú. Bozk je teda dobrým spôsobom, ako zistiť úroveň intimity, a keď sa vytratí, je potrebné pýtať sa prečo. Je to nepochybne signálom vytrácajúceho sa citu,“ uvádza Giommiová.

Bozk je tiež gestom vysoko významnej výmeny medzi priateľmi a medzi rodičmi a deťmi. Symbolizuje vzťah, ktorý vyjadruje starostlivosť a chlácholenie, ako je to v prípade detí, pre ktoré je dôležitým signálom: napríklad bozk na dobrú noc je pre nich výrazom lásky, ktorý im pomáha pokojne spať. Ale tiež medzi priateľmi vyjadruje silnú blízkosť.

Ako injekcia zdravia!

Prečo bozk robí tak dobre? Zakladateľ Talianskej spoločnosti psychoneuroen­dokrinoimunoló­gie Francesco Bottaccioli vysvetľuje, že pri bozkávaní majú pozitívne emócie, ktoré z bozku vyplývajú, vplyv na posilnenie imunitného systému. Aktivuje sa uvoľňovanie neurotransmiterov, ako je adrenalín, dopamín, endorfín, kanabinoidy a všetky látky, ktoré majú priaznivý účinok na úrovni mozgu a imunitného systému.

Podľa japonskej štúdie je možné pomocou bozkov zmierniť príznaky alergie. Imunitný profil po polhodinke bozkávanie je u osôb s alergiou výrazne iný ako u osôb, ktoré sa nebozkávali. „Alergie sú prejavom nevyváženého imunitného systému a bozk tým, že vyplavuje tieto hormóny, imunitný systém vyvažuje a v dôsledku toho sa zmierňujú príznaky alergie,“ uviedol Bottaccioli.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #láska #zdravie #vzťah #zivot #Intimita #bok

+ Bolesť musí byť niečím spôsobená, navštívte odborníka, pomôže vám s tým.
Neriešte problémy unáhlene, najskôr si...

+ Neležte len doma v posteli, vaša chrbtica trpí, choďte sa radšej prejsť.
Nedávajte si stále dôvody prečo...