Prečo ženy viac pociťujú bolesť

Je údelom žien pociťovať bolesť viac ako muži? Nasvedčujú tomu početné údaje. Prakticky všetky hlavné príčiny zodpovedné za chronickú bolesť sú častejšie u žien ako u mužov. Vedci študovali mechanizmy prenosu pocitov a dospeli k záveru, že tento rozdiel možno vysvetliť evolúciou. Muž nesmel cítiť bolesť, aby mohol pokračovať v boji, kým žena ju cítila, aby pochopila, že je ohrozená.

, , 12.07.2017 14:30
žena, bolesť Foto:
Ženy teda častejšie pociťujú bolesť a majú iný prah bolesti ako muži.
debata

Napríklad fibromyalgia (stav charakterizovaný bolesťami svalov, šliach a kĺbov celého tela, najmä však pozdĺž chrbtice) je u žien šesťkrát častejší ako u mužov. Bolesť hlavy postihuje ženy štyrikrát viac ako mužov, hemikrania (bolesť jednej polovice hlavy) je u žien trikrát častejšia. A k tomu je potrebné pripočítať bolesti špecifické pre ženy, ako sú menštruačné bolesti a gynekologické ochorenie endometrióza.

Ženy teda častejšie pociťujú bolesť. Je však možné, že majú iný prah bolesti ako muži? „Áno, je to tak a tieto rozdiely boli identifikované na biologickej úrovni,“ hovorí Diego Fornasari z Milánskej univerzity. Ide o rozdiely v mechanizmoch zapojených do regulácie prenosu bolesti, zvlášť na úrovni synapsie, spojenie dvoch neurónov alebo zmyslovej bunky a neurónu, ktoré umožňuje odovzdávanie impulzov od periférnych nervov do tých, ktoré nesú impulz do centrálneho nervového systému.

„Táto synapsia je zásadná, pretože bolestivý stimul môže zásadne modifikovať, napríklad pri chronickej bolesti. Synapsie sa správajú ako semafory, ktoré nechávajú impulzy prechádzať. Z tisícky impulzov ich môžu nechať prejsť dve stovky alebo všetkých tisíc a pri chronickom stave môže byť tisíc impulzov pociťovaných ako desaťtisíc,“ hovorí vedec.

Tento kontrolný mechanizmus je ovplyvňovaný informáciami, ktoré prichádzajú do tej časti mozgu, ktorá je spojená s emotívnym životom. „Keď hovoríme, že bolesť má rovnako významnú emotívnu zložku, máme na mysli práve toto. Existujú presné nervové spojenia medzi oblasťou nášho emotívneho života a bolesťou,“ vysvetľuje Fornasari.

Okrem emotívnych aspektov bol preukázaný hlboký rozdiel medzi oboma pohlaviami v kontrolných mechanizmoch prenášaní bolesti v prípade osobitného typu analgézie, stresového znižovania bolesti, ktoré vstupuje do hry, keď sa nachádzame v nebezpečných situáciách a nesmieme pociťovať bolesť. Typickým príkladom je vojak v boji. „V stresových podmienkach nesmieme cítiť bolesť a veľa bojovať. Zranený vojak si uvedomí, že bol ranený, až vtedy, keď sa vráti z boja,“ hovorí expert. A ako je to u žien? Tu vstupujú do hry faktory spojené so zachovaním rodu. „Muž nesmie pociťovať bolesť, pretože musí bojovať, zatiaľ čo žena musí bolesť cítiť viac, aby si uvedomila, že je v nebezpečenstve. Ukázalo sa tiež, že systém ovplyvňujúci stresovú analgéziu funguje u ženy v období plodnosti. Teda každý mesiac prežíva žena bolesť v závislosti od menštruačného cyklu,“ uvádza Fornasari.

Ďalšie rozdiely medzi oboma pohlaviami sa týkajú reakcie na lieky. Už sama skutočnosť, že ide o ženu, je považovaná za rizikový faktor, pokiaľ ide o neznášanlivosť liekov. „Napríklad ženy majú menšie množstvo enzýmov užitočných pri metabolizme niektorých liekov, ako sú antidepresíva. Štúdie a dlhodobé skúsenosti ukázali, že niektoré molekuly sú pre ženu obzvlášť bezpečné. Jednou z nich je paracetamol, ktorý možno užívať aj v tehotenstve alebo po menopauze. Okrem toho je zaujímavé, že žena v produktívnom veku má tendenciu znižovať produkciu endogénnych kanabinoidov, látok pôsobiacich ako prírodné analgetikum, v určitých fázach ovulačného cyklu, a tým sa zvyšuje jej citlivosť na bolesť. Paracetamol pozitívne pôsobí na endokanabinoidový systém, a preto možno predpokladať, že táto molekula žene pomáha tým, že prispieva k zvyšovaniu prahu tolerancie k pocitu bolesti,“ uvádza Fornasari.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #lieky #ženy #emócie #bolesti #chronická bolesť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Starajte sa hlavne o seba, aj s tým môžete mať dosť problémov.
Očakávajte prírastok do rodiny, ktorý...

+ Ťažkosti s kolenami môžete vyriešiť bicyklovaním a cvičeniami.
Niektorých ľudí nedokážete hneď odhadnúť,...