0

Herpes sa v lete vyskytuje častejšie. Čo robiť?

, 07.07.2017 07:00

Práve v letných mesiacoch sa herpes na perách vyskytuje častejšie. Viete, čo proti vírusovej infekcii robiť?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Autor: SHUTTERSTOCK

Najčastejšie na perách

Pod výrazom herpes je zahrnuté celé spektrum herpetických infekcií. Jedná sa o vírus herpesu simplexu, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych oblastiach kože. Najčastejšie sa objavuje predsa len na perách, známy pod odborným výrazom herpes labialis. Pôvodcovia vírusu herpesu simplexu sú dva rôzne druhy: vírus 1 (HSV-1) a virus 2 (HSV-2).

UV žiarenie – rizikový faktor

Prvá infekcia často ostáva bez povšimnutia. Avšak vírus DNA môže spočívať celý život v nervoch a kedykoľvek sa znova aktivovať. Opar znova vypukne, keď je náš imunitný systém oslabený. Ako príčina reaktivizácie prichádza do úvahy podráždenie pokožky, hormonálne zmeny či stres. Ale aj UV žiarenie môže podporiť jeho rozvoj. Považuje sa preto za rizikový faktor.

Prebytok poškodzuje kožu

Síce sú UV-A a UV-B žiarenie pre organické fungovanie nevyhnutné, prebytok poškodzuje nielen kožu, ale môže negatívne pôsobiť aj na imunitný systém a podporovať obnovenie herpesu. Takže ak plánujete dlhší pobyt pod „šírym nebom“, treba si natrieť krémom s vysokým ochranným faktorom nielen tvár, ale aj pery.

Výživa bohatá na lyzín

Dodnes neexistuje vakcína proti vírusu herpes simplex typu 1 a 2. Ak však chcete znížiť riziko opakujúceho sa herpesu, môžete aspoň upraviť svoj jedálniček. V jednej klinickej štúdii sa preukázal pozitívny vplyv výživy bohatej na lyzín. Táto aminokyselina sa nachádza v rybách, kurati, hovädzom či bravčovom mäse, ale aj v mliečnych produktoch, fazuli, kvasniciach či sóji. Skúmania s rôznymi prípravkami s echinaceou ukázali priamy antivirálny účinok proti HSV-1 a HSV-2. Odporúča sa na dlhý čas ako tzv. domáci liek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #slnko #vírus #imunitný systém #herpes #pery #infekčné choroby #lyzín

+ Začnite so zdravou stravou už dnes a výsledky sa dostavia rýchlejšie.
Ak po niečom dlho túžite, neváhajte...

+ Nepripúšťajte si, že nie ste úplne fit, vaše telo to potom rýchlo vzdá.
Naučte sa oddeľovať prácu od...