Ak prestávate fajčiť, strážte si stravu! Tipy, ako nepribrať

V prvom období po vysadení cigariet sa spomaľuje metabolizmus, človek teda vydáva menej kalórií.

30.06.2017 12:00
cigareta, drogy, fajčenie, žena, Foto:
Posledná cigatera? A čo potom?
debata (2)

Odložiť cigaretu je záväzok, ktorý vyžaduje vôľu, úsilie aj utrpenie. Zásadnou chybou, ktorej sa musíme vyvarovať, je neveriť si.„Za žiadnu cenu si nesmieme hovoriť, že to nedosiahneme alebo že potrebujeme pomoc. Je veľmi dôležité veriť svojej intuícii. Ak chce fajčiar radšej prestať fajčiť naraz a nie postupne, nech tak urobí. Na to neexistuje jednotné pravidlo,“ zdôrazňuje Brigitte Métadieuová zo združenia Charonne, ktoré pomáha závislým osobám.

Odvykanie je výzva, ktorá vyžaduje podporu okolia.„Nesmiete počúvať porazenecké názory svojho okolia, napríklad osobu, ktorá vám radí dať si cigaretu, pretože ste nervózny,“ hovorí expertka. Môžete aj požiadať niekoho tretieho, aby vám na začiatku odvykania robil akéhosi osobného trénera.„Prvý mesiac je veľmi ťažké obdobie. Cigareta chýba a morálka môže klesať. Ak toto obdobie prekonáte, máte priemerne 85-percentnú šancu, že vydržíte nefajčiť,“ spresňuje ďalej špecialistka, ktorú citoval francúzsky denník Le Figaro.

„Zásadnou chybou je myslieť si, že keď ste prekonali závislosť od nikotínu, prekonali ste všetky prekážky. Bývalý fajčiar nikdy nebude nefajčiarom. Cigareta sprevádza mnoho ľudí po celý život,“ hovorí expert na odvykanie od fajčenia Joseph Osman z francúzskeho Národného úradu pre zdravie. Treba si uvedomiť, že fajčenie predstavuje tri závislosti: prvá je fyzická, teda závislosť od nikotínu, druhá je rituálna a tretia je afektívna. Je nutné potlačiť všetky tri, aby človek dokázal cigaretu odložiť.

V prvom období po vysadení cigariet sa spomaľuje metabolizmus, teda človek vydáva menej kalórií. To platí najmä pre ženy. Výsledkom je viac či menej výrazné zvýšenie hmotnosti.„Počas roka sa tá nadváha vyrovná. Nikotín znižuje chuť do jedla, preto je vhodné pri odvykaní od fajčenia používať náhradky, ako sú náplasti alebo žuvačky. To obmedzuje váhový prírastok,“ pripomína Métadieuová. Odborníčka radí dávať si pozor na to, čo jeme, napríklad nahradiť biele pečivo celozrnným, obmedziť konzumáciu syra a dávať prednosť proteínom, ktoré viac zasýtia.

V spoločnosti potom Métadieuová radí vyhnúť sa označeniu"bývalý fajčiar" a radšej sa vyhlasovať za nefajčiara.„Ne­zabudnime, že nikto nebude ponúkať cigaretu tomu, kto nikdy nefajčil, zatiaľ čo niektorí môžu bývalého fajčiara pokúšať,“ hovorí.

Pokiaľ však ide o návštevy lokálov, kde sa fajčí, experti nie sú zajedno. Ak sa cítime schopní čeliť pokušeniu, prečo by sme mali zostávať doma?„Prvé štyri týždne je závislosť ešte silná a ísť do spoločnosti, kde sa napríklad pije alkohol, znamená zjavne pascu, ktorá môže otriasť naším odhodlaním,“ pripomína Métadieuová. Ak nechceme zostať odrezaní od sveta, môžeme navštevovať múzeá, kiná či divadlá.

Niektorí ľudia, ktorí prestali fajčiť pred mnohými mesiacmi či rokmi, si niekedy dajú jednu-dve cigarety na večierku alebo na dovolenke. Čo tým riskujú? V danej chvíli nič, ale oveľa horšie je to potom.„Nie je to fajčiar, kto rozhoduje, ale jeho mozog. Nikotínové receptory miznú počas prvého mesiaca bez tabaku, no len čo si bývalý fajčiar zapáli, dožadujú sa svojej dávky,“ varuje Joseph Osman.

Naopak, je zbytočné si pri najmenšom poklesku nadávať. Experti sa zhodujú, že odvykanie od fajčenia vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť.„Musíte sa stále chváliť, to vám dá energiu pokračovať. A ak to znamená počítať dni bez cigarety, počítajte ich,“ vyzýva Métadieuová.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #BOJ #cigarety #náplaste

+ Pridanie zelene do vašej pracovnej plochy môže zvýšiť vašu kreativitu.
Využívanie finančných aplikácií pomáha...

+ Vytvorenie ranného rituálu zlepší váš celodenný výkon a pohodu.
Pokúsite sa každý deň učiť novým veciam, budete...