Huba, ktorá zažíva comeback
Nie je žiadnou novinkou, táto huba je tu omnoho dlhšie ako človek, no jej využitie dnes rastie a súčasne s ním sa realizuje aj mnoho vedeckých výskumov, ktoré odhaľujú moc čagy sibírskej, inak nazývame aj ryšavec šikmý. Jej výnimočnosťou je, že sa nedá priemyselne pestovať a tak ide vždy o čisto prírodný produkt. Vyskytuje sa aj na Slovensku a jej domovom je breza.
Silná ako strom
Objímanie stromov patrí k moderným a trochu diskutabilným spôsobom nasávania energie, ale čaga toho z kmeňa brezy dokáže vytiahnuť skutočne dosť. Obsahuje liečivé látky stromu a pridáva vlastné zložky. Veľmi hodnotné sa ukazujú bioaktívne látky, ktoré sú preventívnym elixírom voči rakovinovému bujneniu. Ale potom je tu celé spektrum klasických prvkov ako železo, mangán, zinok, meď, organické kyseliny, fytosteroly, či kyselina čagová.
Prevencia ženských problémov
Pri čage sa uvádza, že má výrazné kancerostatické účinky a to hlavne pri nádoroch tráviaceho traktu, ale aj rakovine prsníka a ženských pohlavných orgánov. Je však aj pre zdravých, pretože podporuje, stimuluje a upravuje činnosť životne dôležitých orgánov ako pečeň, obličky, žalúdok. Vďaka prudkej zásobe antioxidantov znižuje negatívne pôsobenia alkoholu, zlého ovzdušia, či chémie v organizme.
Za studena je najlepšia
Z čagy sa pripravujú lieky, extrakty, ale napríklad aj čaj a víno. Čaj sa pripravuje o niečo dlhšie, ale oplatí sa počkať. Hubu zalejeme studenou vodou a pomaly privedieme do varu. Následne 10 minút varíme a ďalších 15 lúhujeme. Výsledný elixír popíjaný dvakrát denne postaví na nohy vás aj imunitný systém
Čaga a jej prínosy
Táto prírodná huba nikomu neublíži a posilní telo. Ako výrazná podpora sa však ukazuje pri:
- ochoreniach srdca
- podpore činnosti trávenia
- úprave metabolizmu
- znížení krvného cukru
- efektívnej detoxikácii