Toto sa deje s telom, ak prestane fajčiť

14.05.2017 17:00
fajčenie, zlozvyk, závislosť, pracovisko
Autor:

Stačí iba dvadsať minút od poslednej cigarety a vaše telo pocíti ako chutí zdravie.

Je čas stopnúť cigarety

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR fajčí vo svete viac než miliarda ľudí, pričom do roku 2025 sa očakáva nárast počtu fajčiarov o ďalších päťsto miliónov. Štatistiky úmrtnosti na choroby súvisiace s fajčením sú alarmujúce. Každý rok zomrie na ochorenia súvisiace s cigaretami približne 3,5 milióna osôb a o necelých osem rokov sa ich počet môže zvýšiť na 10 miliónov. Ak ste sa rozhodli prestať s týmto „pôžitkom“, je čas urobiť to čím skôr.

Posledná „ciga“, viac energie

Podľa odborníkov, a potvrdzuje to aj Svetová zdravotnícka organizácia, pocítia fajčiari už po necelej polhodine to, že ich rozhodnutie “seknúť” s cigaretami bolo správne. Začnú sa cítiť lepšie, krvný tlak i pulz sa vracajú do normálu. Rovnako sa prekrvujú končatiny, odchádza pocit studených nôh a rúk. Iba 8 hodín stačí, aby klesla hladina CO (oxidu dusnatého) v krvi, ktorý má u fajčiarov na svedomí nedostatočné okysličovanie krvi. Do optimálnych hodnôt sa v tomto časovom intervale vracia aj hladina kyslíku. Približne 24 hodín po zbavaní sa tabaku sa znižuje riziko srdcového infarktu, o ďalších dvadsaťštyri hodín začínajú rásť nervové zakončenia, čím sa zlepšujú zmysly ako chuť a čuch. Odborníci tvrdia, že u odvykajúcich fajčiarov pozorujú po dvoch dňoch svižnejšiu chôdzu.

Nižšie riziko rakoviny

Výrazné zdravotné účinky po vynechaní tabaku sa objavujú po 2 týždňoch, kedy sa u väčšiny osôb zlepšuje krvný obeh, a čo je dôležité, upravujú sa funkcie pľúc až o 30 %. Ak ste bývalý fajčiar a trápi vás kašeľ, únava, dýchavičnosť, či upchaté dutiny, po 1 až 9 mesiaci od zahodenia cigarety sa týchto problémov začnete definitívne zbavovať. V pľúcach v tomto období znova rastie riasinkový epitel, ktorý znižuje riziko rôznych druhov infekcií. Samotné riziko rakoviny hrdla, pľúc a iných súviacich ochorení sa u bývalých fajčiarov vráti na úroveň nefajčiarov približne po 10 rokoch od poslednej cigarety.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#srdcovo-cievne ochorenia #závislosť #rakovina #pľúca #fajčenie #cigarety
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dávajte si pozor na odpad, ktorý doma používate, začnite s jeho triedením.
Klebety, ktoré sa šíria v...

+ Začali ste veriť materiálnym veciam, čo vás psychicky ubíja.
Klaďte dôraz na poctivú prácu, radšej si...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk