Trpíte výkyvmi emócií? Ak zle spíte, tak sa nečudujte

Nedostatok spánku môže spôsobiť nielen vyčerpanosť organizmu, zároveň sa "pohrá" s našimi emóciami.

spálňa, spánok, nespavosť, vstávanie, budík
Ďalšia prebdená noc za vami?
Autor:

Ako uvádza výskum, pod ktorý sa podpísali vedci z Univerzity v Tel Avive, zlý spánok má za následok, že emócie nedokážeme udržať na uzde. Problémy, ktoré by sme za normálnych okolností vyriešili, nás dokážu priviesť priam do šialenstva.

Osemnástim účastníkom počas štúdie predkladali obrázky, ktoré boli klasifikované ako neutrálne a nepríjemné. Najskôr si ich pozreli po kvalitnom spánku, potom po 24 hodinách, počas ktorých nespali. Na obrázkoch boli čísla, ktoré si bolo potrebné pamätať, tým pádom vyžadovali vysokú aktivitu mozgu.

V časti mozgu, ktorá je zodpovedná za emócie, po prebdenej noci vedci zaznamenali zvýšené podráždenie pri neutrálnych aj pri nepríjemných obrázkoch. Keď boli účastníci štúdie oddýchnutí, vykazovali zvýšené podráždenie len pri nepríjemných obrázkoch. Hlboký spánok má tak za následok vyššiu emocionálnu stabilitu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

vrak, nehoda

Pri nehode na Považí vyhasol život spolujazdkyne. Šoféroval jej manžel

23.04.2017 16:29

Život spolujazdkyne Miroslavy Š. (46) si vyžiadla vážna dopravná nehoda, ktorá sa stala v nedeľu ráno medzi obcami Klobušice a Prejta v okrese Ilava.

Ukrajina, vojaci

V Donbase narazil voz OBSE na mínu, Američan zomrel, dvaja ľudia zranení

23.04.2017 13:31, aktualizované: 15:45

Obrnený voz pozorovateľskej misie OBSE na území ovládanom východoukrajinskými separatistami narazil na protitankovú mínu.

trump

NYT: Trump sa spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.