9 vecí, na ktoré si dať pozor, ak si chceme uchovať duševné zdravie

Dramatické a stresujúce zážitky v nás často zanechávajú smútok a vyvolávajú otras, ale aj všedná rutina a spôsob myslenia majú na našu náladu značné dopady.

22.04.2017 08:00
smútok, depresia, samota Foto:
Samota neprospieva nášmu duševnému zdraviu. Socializujte sa.
debata

Zlé návyky, ako je skracovanie doby spánku, prílišná konzumácia alkoholu alebo výčitky môžu podlomiť naše duševné zdravie a viesť ku kríze, depresiám a stavom úzkosti. Našťastie sa ale niektorým týmto nástrahám alebo zlým návykom môžeme vyhnúť, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Na čo si treba dať pozor?

1. Škodiť nám môže nedostatok fyzickej námahy
Fyzická aktivita má kľúčovú úlohu pri udržiavaní dobrého psychického stavu a prispieva k zmierňovaniu príznakov depresie a úzkosti. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na aktívne chemické látky v mozgu a na hormóny, ktoré regulujú náladu, a môže obnoviť sebadôveru. Na začiatku skúste chodiť denne 15 až 20 minút. Štúdie preukázali, že aj malá dávka fyzickej aktivity je spojená so zlepšením nálady.

2. Zdrojom psychického nepokoja môže byť aj neporiadok v domácnosti
Bolo preukázané, že neporiadok je spojený s depresiou, úzkosťou a naberaním na váhe. Ak ste nejakú vec v uplynulých 12 mesiacoch nepotrebovali, dajte ju preč. Namiesto toho, aby ste vynakladali peniaze na hromadenie vecí, zájdite si na dobrú večeru alebo choďte na dovolenku. Výskumy ukázali, že pekné zážitky prinášajú viac radosti než vlastníctvo predmetov.

3. Bezsenné noci ohrozujú dušu
Kto prežil bezsennú noc, pozná nepríjemné pocity, ktoré sa ho nasledujúci deň zmocňujú. Ak sa nedostatok spánku stane chronickým, narastá nebezpečenstvo vzniku depresií a úzkosti. Obmedzte preto niekoľko hodín pred spánkom konzumáciu kofeínu a alkoholu. Dôležité je tiež vypnúť televíziu, počítač, tablet a mobil, pretože modré svetlo, ktoré z nich vychádza, znižuje vylučovanie melatonínu a môže narušiť biologický rytmus.

4. Porovnávanie vlastného príjmu a majetku s inými
„Je to jeden z dôvodov, prečo Američania nie sú takí šťastní ako ľudia z iných krajín,“ uvádza psychológ z Montefiore Medical Center v New Yorku Dawn Buse. Sústreďte sa radšej na to, že budete vďační za to, čo máte. Štúdie ukázali, že jednoduché cvičenia – ako je písanie „denníka vďačnosti“ alebo listov milovanej osobe – vedú k uspokojeniu, optimizmu a šťastie.

5. Opakujúce sa negatívne myšlienky
Pomáha hlboké dýchanie a meditácie. Zlosť a frustrácia, normálna reakcia na ťažkosti života, sa môžu obrátiť proti nám. Rôzne štúdie preukázali, že potláčaný hnev je spojený so vznikom depresií. Negatívne emócie je dôležité ventilovať, ale vhodným spôsobom. Ak dokážete oznámiť svoj hnev asertívne a pokojne, budete sa cítiť lepšie.

6. Priveľa práce nám nepomáha
Ak príliš pracujeme, sme viac stresovaní, a zvyšujeme si tak riziko vzniku psychických problémov. Štúdia vykonaná na úradníkoch v Británii ukázala, že keď niekto pracuje viac ako 11 hodín denne, zvyšuje sa u neho viac ako dvojnásobne riziko depresie. Myslite na svoje priority a venujte vyhradený čas rodine, priateľom a koníčkom.

7. Byť zavretý doma alebo v kancelárii
Pripravuje nás to o kľúčové prvky ovplyvňujúce duševné zdravie, ako je vitamín D, ktorý telo produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Bolo preukázané, že vitamín D chráni proti depresii. Dobre ale na naše podvedomie pôsobí príroda vo všeobecnosti. Nedávna štúdia ukázala, že ten, kto sa prechádza v parku je pokojnejší a menej frustrovaný než človek, ktorý si vyjde do chaotických mestských ulíc.

8. Byť perfekcionista
Neustále úsilie o vysoký štandard je cestou ku sklamaniu a nízkej sebadôvere. Usilujte sa naopak o to, čo experti na duševné zdravie nazývajú „zdravým úsilím“. To znamená vytýčiť si dosiahnuteľné ciele, prijať chyby a predovšetkým radovať sa z cesty, nielen z cieľa. A snažte sa usmievať. Je dokázané, že úsmev je nákazlivý a má pozitívne účinky na náladu.

9. Sociálna izolácia a pocit samoty
Stretávajte sa s ľuďmi a nadväzujte nové kontakty, družte sa. Ak človek zostáva pridlho sám so sebou a vlastnými myšlienkami, môže sa to pretaviť do problémov s depresiou alebo psychózami.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #zdravie #rada #ako na to #duševné zdravie

+ Začnete s pestovaním vlastných plodín a určite vám budú chutiť viac.
Nebuďte príliš nervózny, všetko zvládnete...

+ Dajte prednosť varenej strave, na rýchle občerstvenie zabudnite.
Nemusíte byť dobrý vo všetkom, každý je dobrý v...