Deväť bizarných zdravotných rád, ktoré naozaj fungujú!

Pokiaľ ide o zdravie, väčšina ľudí sa spolieha na logické a rokmi preverené metódy, ktoré sú vo veľkej väčšine značne priamočiare.

18.04.2017 13:00
bublina, žuvačka, slúchadlá, hudba, slnečné... Foto:
Žuvanie žuvačky je skvelý prostriedok proti odstráneniu únavy a "nakopnutiu" mozgu.
debata

Chcete schudnúť? Jedzte menej. Máte málo energie? Spite viac. Ale existujú aj také rady, ktoré sú v rozpore s našou intuíciou – a napriek tomu fungujú a sú vedecky preverené. Prehľad niektorých z nich pripravil spravodajský server whimn.com.au.

1. Zažeňte bolesť hlavy zelenými jablkami
Že je jablko denne nad všetkých doktorov, vedeli už naše babičky. Ale ako sa teraz ukázalo, dokáže tiež zahnať bolesť hlavy. Podľa štúdie americkej nadácie The Smell & Taste Treatment and Research Foundation pomáha vôňa zeleného jablka, ako je napríklad Granny Smith, zmierniť vážnosť migrén. Vedci sa domnievajú, že to môže súvisieť s tým, aké príjemné vône vie uvoľniť, znížiť napätie a odviesť myšlienky trpiaceho od bolesti spôsobenej migrénou.

2. Splachujte wc s priklopeným vekom
Pri splachovaní toalety majte vždy prikryté veko. Mikrobiológovia z Arizonskej univerzity zistili, že vodné častice znečistené takými baktériami, ako je napríklad E.coli, sa ešte niekoľko hodín vznášajú miestnosťou, aby sa potom usadili na všetkých okolitých povrchoch. V prípade, že je záchod spojený s kúpeľňou, napríklad aj na vašej zubnej kefke.

3. Pribaľte si do posilňovne čokoládu
Výskum Loughboroughskej univerzity zistil, že čokoládové mlieko po náročnom posilňovaní dokáže pomôcť pri zotavení a povzbudiť rast svalov. Prečo? Pretože mlieko poskytuje zdroj proteínov spoločne s vodou a elektrolytmi, zatiaľ čo čokoláda dodá sacharidy. Relatívne vysoký obsah cukru pomáha obnoviť stratenú energiu – a je to lacnejšie ako proteínový koktail.

4. Doprajte si kávové zdriemnutie
V Japonsku vedci uskutočnili štúdiu zameranú na prínos popoludňajšieho „šlofíka“. Zistili, že ľudia, ktorí vypili 200 miligramov kofeínu (to zodpovedá asi dvom bežným šálkam kávy), a potom si okamžite šli na 20 minút odpočinúť, sa cítili bdelejší a lepšie si viedli v následných počítačových testoch než ľudia, ktorí si šli odpočinúť bez kávy.

5. Topánky na podpätku zlepšia sexuálny život
Nejde len o zvýšené sebavedomie, ktoré žena cíti, keď si obuje lodičky na vysokom podpätku. Univerzita v talianskej Verone zistila, že chôdza v topánkach na vysokých podpätkoch priamo pôsobí na svaly panvového dna, ktoré sú spojené s orgazmom.

6. Cvičte, keď ste unavení
Keď ste vyčerpaní, ísť si zabehať sa zdá byť poslednou vecou, ​​na ktorú by ste mali chuť. Ale zapotiť sa pri cvičení je ideálny spôsob, ako striasť únavu – aspoň teda podľa štúdie zverejnenej v časopise Medicine and Science. Z nej vyplýva, že po 30-minútovom cvičení strednej intenzity sa nálada zlepší. Cvičenie pomôže kyslíku účinnejšie prúdiť v tele a zahnať únavu.

7. Ak potrebujete prebrať mozog, žujte
Už ste vypili tri kávy a stále ešte pred sebou máte zoznam úloh dlhý ako vaša ruka? Skúste žuvačku. Vedci z univerzity v Coventry zistili, že žuvanie mentolovej žuvačky dokáže dramaticky znížiť únavu. Ďalšie štúdie potom uvádzajú, že žuvanie dokáže zlepšiť výsledky v testoch a pamäť o 35 percent.

8. Zahrejte sa, aby ste sa ochladili
Univerzita v Sydney uskutočnila výskum, ktorý potvrdil to, čo odpradávna vedia obyvatelia ázijských krajín – že horúci čaj alebo polievka je na ochladenie lepšia ako ľadové nápoje. To preto, že chladiaci efekt potenia prenáša teplo dodané do tela.

9. Nečistite si zuby ihneď po jedle
Nie, to nie je výzva k zanedbávaniu ústnej hygieny. Len rada založená na skutočnosti, že kyslé jedlá, ako sú citrusové plody, športové nápoje alebo napríklad paradajky môžu zmäkčiť zubnú sklovinu. Ak ihneď po ich konzumácii čistíme zuby, môžeme urýchliť následky kyslých pokrmov na sklovinu a narušiť vrstvu pod ňou. Preto je lepšie počkať pred čistením 30 až 60 minút.

debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #zdravie #Telo #odborník #mýtus #prekvapenie #rada

+ Zabudnite na čiernu kávu, prednosť dajte teplému, zelenému čaju.
Pred vami je náročný pracovný deň, dnes budete...

+ Postavte sa znovu na nohy a začnite od začiatku.
Niektoré veci už nezmeníte, myslite nato, nemusí vám všetko...