Zdravotné prínosy čistenia jazyka vás ohromia!

Väčšina z nás považuje pravidelné čistenie zubov za základný hygienický návyk. Ak však z čistenia vynecháte jazyk, aj tá najlepšia zubná pasta bude nanič.

ústa, zuby, pery, hryz
Kvôli sviežemu dychu nemusíte žuť žuvačku.
Autor:

Kontaminované ústa

V našej ústnej dutine žije viac ako 700 rôznych baktérií, teda absolútne nejde o sterilné prostredie. Niektoré sú prospešné, iné nie. Jedno majú ale spoločné. Dokážu poriadne znepríjemniť dych a v mnohých prípadoch aj nahlodať sklovinu. Časť z nich zmyjeme zo zubov kefkou a pastou, ale málokto vie, že ich základnou živnou pôdou je jemná výstelka jazyka. Preto vyžaduje precízne čistenie.

Lepší dych

Nemusíte žuť žuvačku, kvôli sviežemu dychu, ak si škrabkou na jazyk prečistíte aj vzdialenejšie miesta od jeho špičky. Práve v zadných paritách je najviac baktérií. Dentista Steve Cook radí vyčistiť jazyk špeciálnou špachtličkou, alebo aspoň kefkou dvakrát denne. Uvidíte zlepšenie dychu, aj menšiu kazivosti zubov

Zdravšie telo

Baktérie pracujú celú noc a o tom svedčí aj nepríjemná pachuť po zobudení. Prehltnutím slín a nevyčistením jazyka však užijete ako prvé jedlo dňa práve toxický odpad. Pre telo je zdravšie zotrieť ho z jazyka a poriadne vypláchnuť ústa. Až potom zjesť raňajky, alebo vypiť nápoj. Po pár dňoch pravidelnej očisty si všimnete, že rána budú krajšie, vitálnejšie a sviežejšie. Nebudete totiž hneď po zobudení užívať jedy. Čistením jazyka znížite aj výskyt zápalov ďasien a vzniku bolestivých áft.

Čítajte viac o zdravom živote

Zlepšíte chute

Ak budú vaše chuťové bunky na jazyku zanesené povlakom, ani jedlo si nevychutnáte naplno. Najmä tie jemné a subtílne chute. Ak už si dáte pokrm v dobrej reštaurácii, bola by škoda si ho vychutnávať so znečisteným jazykom.

Zmena farby

Čaje, víno, káva, rôzne druhy ovocia, to všetko na našom jazyku, ale aj zuboch zanecháva prirodzené stopy. Sklovinu si na rozdiel od jazyka pravidelne čistíme a nezáujem o tento sval môže vyústiť aj do zmeny jeho sfarbenia. Steve Cook preto radí čistenie dvakrát denne, aby sme aj z jazyka dostali zvyšky potravy, nápojov a farbív.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vrak, nehoda

Pri nehode na Považí vyhasol život spolujazdkyne. Šoféroval jej manžel

23.04.2017 16:29

Život spolujazdkyne Miroslavy Š. (46) si vyžiadla vážna dopravná nehoda, ktorá sa stala v nedeľu ráno medzi obcami Klobušice a Prejta v okrese Ilava.

Ukrajina, vojaci

V Donbase narazil voz OBSE na mínu, Američan zomrel, dvaja ľudia zranení

23.04.2017 13:31, aktualizované: 15:45

Obrnený voz pozorovateľskej misie OBSE na území ovládanom východoukrajinskými separatistami narazil na protitankovú mínu.

trump

NYT: Trump sa spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.