Stres aj zlý spánok? Pomôže voňavá levanduľa

, 14.01.2017 08:00
Levanduľa pôsobí upokojujúco a často sa využíva...
Levanduľa pôsobí upokojujúco a často sa využíva pri nespavosti. Autor:

Zlý spánok a veľa stresu okrem iného spôsobujú, že priberáme. Organizmus si robí zásoby tuku a je celkom jedno, či držíte nejakú diétu. Ak máte večný stres, diéty vám nepomôžu.

Čo takto najskôr upokojiť telo a myseľ? Aj chudnutie následne pôjde ľahšie. Vyskúšajte to s levanduľou, ktorá má podľa mnohých výskumov upokojujúcu arómu. Istá japonská štúdia dokázala, že už 5-minútová inhalácia levanduľovej arómy má za následok nižšiu produkciu stresového hormónu kortizolu.

Ako sa k levandule dostať?

Levanduľa je súčasťpu provensálskeho korenia. Môžete ho pridať napríklad k pečenému mäsu alebo do omáčok. Ak sa rozhodnete pre levanduľu ako korenie, samostatne ju do pokrmov pridávajte veľmi opatrne, má totiž výraznú a špecifickú chuť.

Pri zlom spánku a pretrvávajúcej nespavosti si pred odchodom do postele pripravte levanduľový čaj, ktorý celkovo dokáže upokojiť a uvoľniť telo a svalstvo.

Nervozitu a vnútorné napätie môžete dostať pod kontrolu napríklad levanduľovým kúpeľom. Ako si ho pripravíte: šálku kvetov levandule vysypte do hrnca s jedným litrom vody. Priveďte do varu a varte asi 15 minút. Potom odvar nechajte lúhovať asi hodinu, následne ho sceďte a vlejte do pripraveného kúpeľa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#chudnutie #nespavosť #levanduľa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Ak máte citlivú pokožku berte nato ohľad a správajte sa k nej ako si vyžaduje.
Posnažte sa do práce...

+ Neponocujte, aj vy si potrebujete oddýchnuť na ďalší deň.
Ak sami nie ste spokojný so svojou prácou,...