Striedmosť! Jediný recept, ktorý počas sviatkov funguje

Telo nemusíme "odrovanať" len preto, že sú Vianoce. Stačí mať na pamäti, že dôležitý je nielen príjem, ale aj výdaj energie.

25.12.2016 08:00
vianočné sviatky, oslava, štedrosť Foto:
Ak počas sviatkov jeme viac ako obvykle, mali by sme sa hýbať viac.
debata

Vianočné sviatky sú o hojnosti. Pohľad na stôl plný dobrôt patrí k Vianociam, a veľa z nás sa teší, ako si dopraje to či ono. Bohužiaľ, vo sviatočnom hodovaní často nepoznáme mieru. A tvrdí to aj odborníčka na výživu MUDr. Katarína Babinská. „Vždy je lepšia prevencia, ako následná liečba. Naši predkovia boli v tomto smere chytrejší ako my. Pred veľkými sviatkami si dopriali pôst, počas ktorého prišli o jedno-dve kilá. Následne si mohli dožičiť o čosi viac ako zvyčajne.“

V súčasnosti to robíme presne naopak. „Doprajeme si nadmieru jedla a následne plánujeme, ako budeme po Vianociach zhadzovať. Ale väčšina z nás striedmejší režim v stravovaní nedokáže dlhodobo dodržiavať a kilá na nás zostanú prilepené,“ uvádza Babinská. Jedným dychom však dodáva, že ani extrémne diéty po dňoch hodovania nie sú správnou voľbou.

Veľké objemy žalúdku nesvedčia

Prvým problémom sú veľké objemy jedla, ktoré dokážeme na jedno posedenie skonzumovať. „Tu žiadna pomoc neexistuje, ak žalúdok extrémne zaťažíme, nepríjemnosti sa dostavia. Keď už sa o slovo prihlási žlčníkový problém, je namieste mať nejaký prípravok, ktorý nám zaberá, aby sme nemuseli vyhľadať lekársku pomoc.“ Problémom môže byť aj priveľa sladkých či mastných jedál, lekárka opäť apeluje na striedmosť. „Pri miernej nevoľnosti sa dá spoľahnúť aj na účinky upokojujúcich čajov, ktoré pomáhajú tráviacej sústave. Rovnako dobrá je aj zásaditá minerálka.“ Ale pri enormnom sviatočnom prejedaní sa si s čajmi zväčša nevystačíme.

Preto nabáda na pohyb. „Je skvelé, ak sa po večeri či obede prejdete. Pohyb urýchli látkovú premenu a vďaka nemu sa dopracujeme k rovnováhe medzi príjmom a výdajom energie. Ak počas sviatkov jeme viac ako obvykle, mali by sme sa hýbať viac, je to jednoduchá rovnica.“ Zároveň odporúča pred konzumáciou vypiť pohár (2 až 3 dl) čistej vody. „Tým, že žalúdok už má v sebe istý objem, skôr nám bude signalizovať, že mu stačilo.“

Koláče na stôl patria, ale…

Čo, keby ste tento rok skúsili vianočné pečenie v „light“ verzii? Vďaka jednoduchým postupom bude pečivo ľahšie a chuťové bunky rozdiel ani nepostrehnú. Na pamäti treba mať aj fakt, že nejde o preteky v pečení a menej je v tomto prípade viac. „Ak nechcete mať zbytočne vysoký energetický príjem, okrem stráženia si množstva skonzumovaného jedla je dôležitým opatrením aj správny výber surovín. Skúste znížiť obsah energie v zákuskoch a takisto množstvo tukov a cukrov. Je namieste použiť potraviny s označením light. Hoci nemajú zoštíhľujúci účinok, sú lepšou voľbou z hľadiska kontroly rovnováhy energie,“ nabáda na zmenu gastroenterológ MUDr. Peter Minárik a dodáva: „Silu tradičných vianočných dobrôt premôžte aktivitou. Nezabudnite, dôležitý je nielen príjem, ale aj výdaj energie.“

Alkohol odbúravajme priebežne

Nielen jedla, ale aj alkoholu si túžime počas Vianoc a najmä Silvestra dopriať o čosi viac ako obyčajne. „Ak vieme, že počas večera budeme popíjať, je dobré na začiatok si dopriať sýtejšie jedlo,“ opisuje Babinská. A následne už platí overený recept, ktorý zaberá – pravidelné striedanie alkoholu s vodou či minerálkou. „Pohárik alkoholu a následne pohár minerálky. Telo tak bude alkohol z tela odbúravať priebežne. Dobré sú zásadité minerálky, ale aj čistá voda.“

Ale nezriedka sa stane, že na tento model vo víre zábavy akosi pozabudneme. Má zmysel pri príchode domov naraz vypiť liter vody? Pomôže to nášmu telu? „Určite áno, i keď recept striedania je pre organizmus lepší. Ak sa vrátime domov po tom, čo sme to s alkoholom prehnali, doprajme si pol litra až liter vody. Je tu šanca, že účinky alkoholu na organizmus nebudú až také nepríjemné.“ Keď očakávame, že to s alkoholom počas večera preženieme, je dobré mať poruke prášok z lekárne, ktorý pomôže pri tráviacich problémoch spojených s konzumáciou alkoholu.

MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ. Foto: Ľuboš Pilc
chudnutie,cholesterol, MUDr. Peter Minárik MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.

Ako neodrovnať telo počas Vianoc?

Tipy MUDr. Petra Minárika

Nebojme sa nových, ľahších a zdravších receptov:

  • použime v nich menej cukru, menej tuku;
  • siahnime po náhradách: ako sú (cukor – sladidlá, maslové krémy – puding, tvaroh bez tuku, želatína, nízkotučné rastlinné tuky)
  • menej cesta, viac, tvarohu, ovocia, celozrnných vločiek a pod
  • zdravšie suroviny: celozrnné obilné vločky, celozrnnú múku miesto bielej, niektoré recepty znesú aj rastlinný olej namiesto masla, čerstvé ovocie, sušené ovocie, orechy

Nepečme zbytočne veľa druhov vo veľkom množstve. Vianočné pečenie nie sú preteky v zručnosti, menej je viac

Buďme aktívni. Počas sviatkov zjeme viac jedla: každodenným cvičením dokážeme lepšie udržať energetickú bilanciu (príjem a výdaj energie v rovnováhe)

Každý sviatočný deň si „naordinujme“ 1 hodinu pohybovej aktivity: môže byť, samozrejme, aj viac.

Akékoľvek druhy aktivity sa rátajú: džoging, prechádzky rýchlou chôdzou, domáci trenažér a rotopéd, ale aj upratovanie (pred sviatkami) či sánkovačka

Platí stará zásada „Ničoho príliš a všetko s mierou

Nebojme sa odmietnuť, čo nechceme zjesť alebo vypiť: Nedajme sa manipulovať ani vydierať, hoci ide o pohostinnosť našich najbližších

Nezabúdajme na pitný režim: treba aj piť nielen jesť! Hlad je často len prezlečený smäd

Článok vyšiel v novej ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravá výživa #Vianoce #prejedanie sa #striedmosť #ženský magazín MiA

+ Nevyhovárajte sa, nemôžete riešiť problémy za druhých ľudí.
Pripomeňte si, že všetko stojí peniaze, avšak vy ich...

+ Vitamíny doplníte liekmi, ktoré vám lekárnik poradí v lekárni.
Peniaze síce budete mať, ale šťastie vám to...