Akú úlohu hrá v tele?
Vitamín D preberá dôležitú rolu pri stavbe kostí a zubov, je zapojený do viac ako 80 rôznych metabolických procesov, má vplyv na štruktúru svalov, posilňuje imunitný systém a pozitívne pôsobí na náladu. Možno ho nájsť skutočne takmer vo všetkých bunkách a ak chýba, mnohé procesy v tele nemôžu hladko fungovať.
Ako ho získať?
Naše telo vytvára slnečný vitamín len čiastočne, a nie v dostatočnom množstve. Pod vplyvom UV žiarenia sa produkuje s pomocou cholesterolu v koži. Ak nie zo slnka, získať ho možno zo stravy. Bohaté množstvo vitamínu D obsahujú tučné ryby (úhor, sleď, losos, tuniak alebo pstruh), hľadať ho možno aj v pečeni a vajíčkach, dobrým rastlinným zdrojom sú šampiňóny a avokádo.
Prečo ho máme málo?
V minulosti sa nedostatok tohto vitamínu pozoroval len v severských krajinách, dnes už chýba aj v našich zemepisných šírkach. Kým odd októbra do marca je dôvod jasný – máme málo slnka, v lete zas nadmerné používanie opaľovacieho krému blokuje absorpciu UV žiarenia na koži. To však pravdaže neznamená, že sa máme prestať natierať. Stačí, ak s tým 15–20 minút počkáme.
Komu hrozí nedostatok?
Ohrození sú nielen tí, čo sa vyhýbajú slnku a nekonzumujú potraviny, bohaté na vitamín D. Telo po 40-tke produkuje menej vitamínu D a do rizikovej skupiny patria tiež obézni ľudia, ľudia s problémami so štítnou žľazou a ochoreniami pečene.
Čo sa deje pri nedostatku
Závažné ochorenie ako je rachitída, sa už dnes neobjavuje. Ale aj ľahký nedostatok môže mať negatívne dôsledky, ktoré sa navzájom často spájajú. Najčastejší je náchylnosť k infekciám, svalová slabosť, nedostatok endorfínov. Dokonca aj demencia a Parkinsonova choroba negatívne ovplyvňuje nedostatok vitamínu D.