Či záchodovú dosku po veľkej potrebe sklopíme alebo nie, je viac ako otázka estetiky. Ukazuje sa, že je to zložitejšie, ako si myslíme: Výskumníci prišli na to, že minimálne každá druhá zubná kefka je zamorená fekálnymi baktériami. Ako to? Celkom jednoducho! Ak sa záchod nachádza v kúpeľni, v ktorej záchodová doska ostáva pravidelne otvorená, kvapôčky pri splachovaní striekajú z misy.
Týmto spôsobom sa baktérie šíria po priestore. A nielen po zemi, ale aj po vyššie položených objektoch, kde sa nachádzajú aj kefky. Logicky z toho vyplýva, že záchodovú dosku treba sklápať! Alebo…? V skutočnosti ani to nie je podľa nemeckého portálu stern.de oveľa lepšie riešenie. Pretože pri sklápaní sa musíme záchodovej dosky dotknúť. A riskujeme, že baktérie síce neskončia na zubnej kefke, ale „nalepia“ sa na naše dlane.
Výskumníci na druhej strane upokojujú, pretože fekálne baktérie ešte nezaručujú, že z nich musíme nutne ochorieť. Takže radšej teda záchodovú dosku nesklápať? Odpoveď znie: Je to jedno! Dôležité je, aby boli hygienické potreby uložené v skrinke a po každej potrebe sme si poctivo umyli ruky.