Indiáni a šamani ešte aj dnes používajú šalviu na vyháňanie zlých síl a v našich zemepisných šírkach sa používa obvykle na odoháňanie chorôb.
Lekárska aj biela
Dva najznámejšie druhy. Lekárska šalvia obsahuje množstvo pozitív ako vitamíny A, B, C, E, K, zo stopových prvkov draslík, vápnik, meď, železo, horčík, mangán, zinok a selén. Používa sa ako korenie, silica, sušená bylina. Biela šalvia je najaromatickejšia a preto sa využíva najmä dym z nej ako antiseptický, hojivý aj očistný. Aj z nej sa však robia kúpele, či obklady.
Kloktať, piť aj masírovať
Silný odvar zo šalvie lekárskej potláča zápaly ústnej dutiny. Pomáha pri paradontóze, odhalených krčkoch a aftách. Obklady používame na opuchy, rany aj alergické reakcie. Piť šalviu sa odporúča pri chrípke, nachladnutí, uvoľňuje hlien a aktivuje imunitu. Pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach. Rozdiel je v sile výluhu. Na pitie použite čajovú lyžičku na hrčiek viacej vody a lúhujte 4 – 5 minút. Na kloktadlo aj obklady polievkovú lyžicu na dva deci vody a lúhujte 15 minút.
Pomáha na ženský problém
Čaj zo šalvie vďaka fytoestrogénom podporuje plodnosť a pomáha správne regulovať hladiny ženských hormónov v tele. Preto je účinný pri prechode, bolestivej menštruácii a nejednej žene už dopomohol k otehotneniu.
Ideálna na pachy aj hmyz
Samotná vôňa šalvie je pre hmyz nepríjemná a vie pohlcovať pachy. Ak chcete jej efekt zintenzívniť, môžete pár lístkov zapáliť a vydymiť miestnosť. Potom je nutné dobre vyvetrať. Použiť je možné bielu aj lekársku šalviu. Efekt je zaručený. Funguje dokonca aj v exotických krajinách, keď je dôležité vyhnať nepríjemné komáre, či muchy. Preto ju cestovatelia vždy majú niekde na blízku.
Potrebná je prestávka
Šalvia má svoju moc a preto nie je najlepšie nechať sa ňou úplne ovládnuť. Maximálna dĺžka užívania šalviového čaju je tri týždne, potom je nutné si dať prestávku. Úplne nevhodnou spoločníčkou je pri kojení aj počas tehotenstva. Blokuje tvorbu materského mlieka.