Fajčenie marihuany poškodzuje mozog, varujú vedci

, 09.09.2016 11:00
cigarety, drogy, marihuana
Ilustračné foto. Autor:

Kto začne marihuanu fajčiť už v mladom veku, ohrozuje schopnosť komplexného myslenia.

Máloktorá návyková látka rozštiepi myseľ tak ako konope. Pre niektorých začiatok konca, pre iných liečivý prostriedok, po ktorom siahnu v prípade, keď už všetko ostatné zlyhalo. Najnovšia štúdia vyvracia mýtus o jej nebezpečnosti. Pretože podľa jej výsledku, kto začne fajčiť marihuanu skoro, poškodí si mozog.

Výskumný tím z univerzity v Texas skúmal, ako marihuana ovplyvňuje od útleho veku mozog. Pre tieto účely študovali výskumníci štruktúry mozgu ľudí, ktorí začali s fajčením drogy pred 16 rokom života.

Zistili, že vývoj prefrontálnej kôry sa spomalí. Jedná sa o časť mozgu, ktorá umožňuje lepšie zvládnutie náročných situácii a dokáže eliminovať negatívne prežitkové i fyzické zložky emócii. Nachádza sa v prednej časti lebky priamo za čelom.

Inými slovami: Ak začne človek s marihuanou skoro, vystavuje sa nebezpečenstvu, že ovplyvní jeho komplexné myslenie a rozhodovanie. Avšak potešujúce výsledky nie sú ani v prípade starších konzumentov, ktorí si s drogou začali po 16. roku života. Ich mozog vraj starne rýchlejšie, ako mozog tzv. abstinentov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#mozog #marihuana #droga #komplexné myslenie #prefrontálna kôra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Osviežite prístup k zdraviu, vymeníte klasické stravovanie za modernejšie.
Dôležité rozhodnutia budete...

+ Bolesť hlavy bude spôsobená nesprávnym spánkom a vankúšom.
Zodpovednosť budete musieť zobrať na seba,...