Čo chýba v strave? Bojíme sa strukovín, ryby odsúvame na druhú koľaj

, 12.08.2016 09:30
fazuľový šalát, strukoviny
Pridanie strukovín do šalátov "zakryje" ich špecifickú chuť. Autor:

O zdravej výžive a jedálnom lístku sa hovorí roky, možno desaťročia.

Hoci každá generácia vedcov objaví nejaký nový poznatok súvisiaci s výživou a zdravím, isté je jedno – vo všeobecnosti je pre človeka prospešné, ak je strava bohatá na ovocie, zeleninu, ale aj strukoviny či ryby.

Všetky potraviny obsahujú dôležité látky, ktoré v tele pomáhajú cievam, srdcu, ale aj tráviacemu systému či svalom a celkovej kondícii. Kým prvé dve menované, teda ovocie a zelenina, sa do bežného stredoeurópskeho jedálneho lístka prepracovali, so strukovinami a rybami stále zaostávame v porovnaní s európskym priemerom.

Podľa zástupcov z českého Fóra zdravej výživy sa ľudia najčastejšie vyhovárajú na problémy s kosťami či nadúvaním, ktoré strukoviny podľa nich spôsobujú. Podľa profesorky Jany Dostálovej je nechuť ku strukovinám často spôsobená nevhodnou úpravou. Špecifickú chuť strukovín je možné zamaskovať tým, že sa pridajú do polievok alebo šalátov. Pri príprave doma je zase možné správnou úpravou, namáčaním a varením, odstrániť väčšinu látok, ktoré spôsobujú nadúvanie.

Odborníci sa tiež domnievajú, že jedným z hlavných problémov, prečo sa strukoviny vytratili zo stola českých a slovenských domácností, je fakt, že sú zložité na prípravu. Aj mamičky v domácnostiach dnes už často radšej kúpia polotovar, akoby sa naháňali v kuchyni a varili napríklad fazuľovú polievku.

U rýb odrádza cena, ale tiež príprava, alebo spomenuté kosti. Riešenie – rybie prsty, ktoré sa zvyknú podávať deťom – nie je adekvátnou náhradou. Tieto mrazené výrobky často obsahujú veľmi málo rybieho mäsa. Ak siahneme po rybách my dospelí, často ide o rybie výrobky v podobe majonézových šalátov či ochutených polotovarov. Odborníčka upozornila, že vysoké množstvo soli nerobí z týchto jedál práve najlepšiu investíciu do nášho zdravia. Vhodnejšie sú určite dusené a pečené ryby, ideálne čerstvé a kúpené u spoľahlivého predajcu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ryby #zdravie #zdravá výživa #strava #odborník #jedálny lístok #strukoviny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Rozhodnete sa prestať s cvičením, dôvodom bude bolestivé zranenie.
Upratovanie bytu si môžete uľahčiť...

+ Nezaťažujte kĺby, prospel by vám pobyt v saune a pohyb v bazéne.
Informujte sa na príčiny platobnej...