Aké raňajky sú tie naj? Také, ktoré ulahodia nášmu telu

Skĺznuť do stereotypu sa nevypláca. Ani čo sa raňajkového menu týka. Telo si žiada pestrosť!

10.08.2016 07:00
smoothie, raňajky, zdravá výživa Foto:
Raňajkovať smoothie každý deň výživová koučka neodporúča.
debata (1)

Univerzálny recept na ideálne raňajky pre všetkých neexistuje. Dôvod? „Každý človek trávi rôzne zložky potravy inak. Treba poznať svoje telo a podľa toho si vystavať stravovanie počas dňa. Aj raňajky,“ hovorí výživová koučka Renka Beláková a pokračuje: „Niekto si na raňajky môže dať praženicu so zeleninou a s kváskovým chlebom, pretože telo mu lepšie trávi tuky a bielkoviny v kombinácii s vlákninou. Niekomu inému by, naopak, takéto raňajky spôsobili celkovú ťažobu a únavu a vhodnejšou alternatívou sú pre neho ovsené kaše s čerstvým jogurtom, orieškami a sezónnym ovocím. Práve z takýchto raňajok môže zostať nasýtený celé dopoludnie.“

Pri raňajkách treba myslieť aj na typ práce, ktorý vykonávame. „Ak človek pracuje fyzicky, musí tomu prispôsobiť aj raňajky, keďže ho čaká veľký energetický výdaj. Pri sedavom zamestnaní by mal mať človek už ráno premyslené, ako sa počas dňa bude stravovať. Treba si zvoliť taký typ raňajok, ktorý nás po príchode do kancelárie ,nepoloží', a zároveň je vystavaný z čo možno najzdravších surovín,“ tvrdí odborníčka.

Módne smoothie na raňajky – áno či nie?

Po smoothie človeku zväčša vytrávi veľmi rýchlo. Ak teda zvolíte na raňajky túto alternatívu, je dobré pribaliť si ešte aj vhodnú desiatu. Raňajkovať smoothie každý deň však výživová koučka neodporúča. „Je podstatné, čo si do smoothie dáte. Ak ho pripravíte zo samého ovocia, do mixéra vložíte jahody, banán a jablko, ide v podstate o čistú fruktózu. A hoci naše telo spracováva fruktózu pomalšie ako klasický cukor, k nástupu glykémie predsa len príde. Pre výkyvy hladiny cukru v krvi nás potom prepadne vlčí hlad.“

Trávenie pri smoothie potrebujeme niečím spomaliť. „To docielime tak, že do raňajkového nápoja pridáme niečo zelené – špenát či rukolu. K tomu ešte pár kvapiek oleja, pretože niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch. Ak niekto športuje a stráži si príjem proteínov, mal by si do smoothie dať aj túto zložku. Či už proteín rastlinný, alebo živočíšny.“

Pozor na pestrosť

Skĺznuť do stereotypu a každé ráno raňajkovať smoothie nie je najlepšia cesta. Telu totiž dodávame stále to isté. „Staviť na raňajky výlučne na smoothie nie je z pohľadu zdravej stravy ideálne. Podiel živín v jednotlivých potravinách je odlišný a naše telo potrebuje najmä pestrosť.“

Ale ani ovsené vločky či kaše by nemali byť ráno na stole každý deň. Prečo? V našom jedálnom lístku by sa mala za týždeň prestriedať stovka potravín. Realita má však oveľa menšie číslo. „Ak si človek spíše, koľko potravín za týždeň obmení, zväčša sa dostane na číslo tridsať. A to je veľmi málo, lebo v podstate stále siahame po tom istom.“

Ako na to?

Ak vám na raňajky chutia vajíčka, nie je dôvod, aby ste ich na stole nemali. Raz či dvakrát týždenne je to v poriadku. „Vajíčka sú najlepším zdrojom bielkovín a takisto obsahujú množstvo kvalitných tukov,“ uvádza odborníčka. Nie je však jedno, aké vajce skončí na vašom raňajkovom tanieri. Keďže každé vajce musí byť označené, siahnite po tých najkvalitnejších. Tie majú značku 0 a 1. Znamená to, že sliepky sú chované vo voľnom alebo v ekologickom výbehu a sú kŕmené prirodzenou stravou. Ak vajce pochádza zo Slovenska, má označenie SK.

Rýchla a bežná raňajková alternatíva sú párky. Čo na to odborníčka? „Ak vyberiete párky s vysokým obsahom mäsa blížiacim sa k deväťdesiatim percentám, nevidím dôvod, prečo by sa raz za čas nemohli v raňajkovom menu objaviť. Pozor si však treba dávať na obľúbené salámy. Už tri-štyri kolieska vám pokryjú dennú dávku soli, rozhodne nepatria do kategórie zdravých raňajok.“

Siahnete ráno po ovsených vločkách? Aj v tomto prípade myslite na pestrosť, existujú aj vločky pohánkové, špaldové, ryžové, amarantové… Nie je dôvod, aby ste ich nemenili. „Zalejte ich mliekom alebo vodou a skombinujte so sezónnym ovocím, s orechmi či maslom Ghee.“

Prečo siahnuť po kváskovom chlebe?

Chlieb je tradičnou súčasťou našich raňajok. Vyskúšajte však klasický chlieb z droždia vymeniť za kváskový, upečený z ražnej či špaldovej múky. V čom je jeho výhoda? Nielen v tom, že chutí lepšie. Kvások obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, nášmu telu prospešné, ktoré vhodne vplývajú napríklad na imunitu. Oproti tomu v kvásku z droždia sa nachádzajú baktérie alkoholového kvasenia, ktoré organizmus zbytočne zaťažujú. Takúto zmenu počas raňajok organizmus uvíta.

Článok vyšiel v novej ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravá výživa #raňajky #smoothie #pestrá strava #ženský magazín MiA

+ Šťastie nájdete v jednoduchých chvíľach, stačí ich vedome prežívať.
Urobíte poriadok v bankových účtoch a...

+ Urobíte si čas na prípravu kvalitného jedla a prestanete kupovať polotovary.
Kľúčom k úspechu nateraz bude...