Strašiak menom zápal močových ciest. 8 rád, ako sa mu vyhnúť

Močové infekcie sprevádzajú človeka v priebehu celého života. Ide o druhé najčastejšie infekčné ochorenie, s ktorým sa možno stretnúť. Pozor by si na ne mali dať predovšetkým ženy, lebo sú významne náchylnejšou skupinou.

28.07.2016 11:00
infekcia - močové cesty - Foto:
Prevenciou proti infekciám močových ciest je dostatočná hygiena a tiež pitný režim či vhodné oblečenie a bielizeň.
debata

S uroinfekciou sa aspoň raz za život stretne viac ako polovica dievčat a žien, často ide o opakované ťažkosti. Základom, ako sa nepríjemným zápalom vyvarovať, je prevencia.

Podľa zástupcov Českej urologickej spoločnosti je dobré riadiť sa nasledovnými radami.

1. Dodržujte pitný režim

Všeobecne spočíva prevencia v dostatočnom pitnom režime tak, aby človek vymočil 2 litre moču za 24 hodín. „Koncentrovaný moč dráždi močové cesty, má zvyčajne kyslé pH, a je tak dobrým médiom pre rozvoj bakteriálnej infekcie,“ hovorí lekárka Michaela Matoušková z pražského Urocentra. „V pitnom režime je základom voda, slabé čaje a minerálky. Sladké limonády sú jednak kaloricky zaťažujúce a často s obsahom nevhodných chemických stabilizátorov a farbív,“ dodáva.

2. Nezadržujte moč v mechúre

Vyprázdňovanie močového mechúra by malo byť pravidelné. Keď musíte na toaletu, choďte. Častým močením napomáhate vyplavovať baktérie a obmedzovať šancu na ich množenie.

3. Vyberajte si vhodnú spodnú bielizeň

Bielizeň prichádzajúca do tesného kontaktu s intímnymi partiami by malo byť z prírodných, priedušných materiálov. Najvhodnejšia je bavlna. Ženy by mali tiež myslieť na výber konkrétneho typu spodného prádla. Nohavičky typu tanga nie sú pre dlhšie nosenie vhodné, pretože fungujú ako navlhčený knôt a uľahčujú presun baktérií z oblasti konečníka k močovej trubici.

4. Správne sa starajte o intímne partie

Hygiena je základ, nesmie sa to s ňou ale príliš preháňať. Ženy by sa mali vyvarovať nadbytočnej hygieny, ktorá vedie k chemickému a mechanickému dráždeniu kože a sliznice genitálií, čo ich následne robí menej odolnými. „Zabúdať by sa nemalo ani na striedanie menštruačných či inkontinenčných pomôcok a správne utieranie konečníka – vždy by malo prebiehať smerom von (nie cez pošvu). Z toaletných papierov voľte radšej neparfumovaný, rovnako ako pri lubrikačných géloch,“ vysvetľuje lekárka Matoušková.

5. Dodržujte pravidlá pri pohlavnom styku

Na osobnú hygienu genitálií, vlastných aj partnerových, by sme nemali zabúdať ani pred a po pohlavnom styku, počas neho totiž dochádza veľmi ľahko k prenosu mnohých rôznych typov baktérií. Vhodné je sa po sexe nielen osprchovať, ale tiež vyprázdniť. Namiesto pesaru potom radšej voľte kondóm.

6. Držte obličky a nohy v teple

Nepríjemné zdravotné problémy sa môžu prejaviť aj bez bakteriálnej nákazy. Typickým príkladom je prechladnutie obličiek. Je preto vhodné vyvarovať sa expozície chladu a nepodceňovať výber vhodného oblečenia ani v lete, keď je odhalený chrbát často vystavený väčším nástrahám ako inokedy. Svoje zohráva aj kombinácia dlhého pobytu v mokrých plavkách, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre rozvoj infekcie. Dobrým trikom je mať k dispozícii dvoje plavky a prezliekať sa po každom kúpaní do suchých – najmä, ak ste náchylnejšia k infekciám močových ciest.

7. Spestrite si jedálniček

Doplnkovou prevenciou môže byť tiež správny jedálniček, užívanie laktobacilov a probiotík. Vhod prídu tiež brusnice, ktoré zabraňujú priľnutiu baktérií na steny močových ciest. Avšak účinok probiotík aj brusníc sa dostaví až pri dostatočnom množstve účinných látok. Z močopudných potravín je osvedčený petržlen, vo veľkom množstve však môže pôsobiť dráždivo. Odporučiť možno tiež liečivé čaje s upokojujúcim protizápalovým efektom – či už ide o harmanček, repík lekársky, hluchavku, zlatobyľ či pestrec.

8. Reagujte na príznaky

Pri zápaloch močových ciest je nevyhnutné začať včas zodpovedajúcu liečbu, pretože jej zanedbávanie môže vyústiť v rad závažnejších problémov – okrem opakujúcich sa ťažkostí až do poškodenia obličiek či problémov s otehotnením. Ak urologické problémy počas dvoch dní nepoľavia, malo by byť samozrejmosťou vyhľadať lekára. Riziková je skupina seniorov a diabetikov a potom tiež tehotných žien. Prvý kontakt by mal smerovať k vášmu obvodnému lekárovi. Pri opakovaných zápaloch je už vhodnejšia odborná pomoc urológa.

debata chyba
Viac na túto tému: #problém #zdravie #prevencia #močové cesty #rada #infekčné choroby #náchylnosť

+ Nerobte svoju telu zle vašimi zlozvykmi, prestaňte s nimi.
Ak skončíte v polke nič tým nezískate, práve naopak,...

+ Neprejedajte sa, mohlo by vám to spôsobiť horšie veci ako si sami myslíte.
Veci, ktoré vám nejdú spravte...