Tehotenstvo
Patrí k najčastejším príčinám, prečo sa menštruácia nedostaví. Ak vám mešká dva týždne, je na mieste kúpiť si tehotenský test. Tehotenské testy sú veľmi spoľahlivé, nezáleží na tom, či si ich zakúpite v lekárni alebo v drogérii, dôležité je správne ich použiť. Testovať možno už dva, tri dni po oplodnení. Čím kratšie po oplodnení testujete, tým väčšie je riziko nesprávneho výsledku. Môže vám vyjsť jedna čiarka, čo znamená, že tehotná nie ste, no v skutočnosti byť môžete.
Dojčenie
Počas dojčenia dochádza k silnému kolísaniu hormónov, čo zvykne vykoľajiť aj menštruačný cyklus. Mimochodom, po pôrode sa mnohým ženám mení. Takže nebuďte prekvapená, ak je kratší, prípadne dlhší, ako býval predtým.
Zmena ochrany
Ak zmeníte antikoncepciu, vaše telo potrebuje čas na to, aby sa prispôsobilo novým hormonálnym zmenám. Spočiatku môže prísť menštruácia neskôr, alebo dokonca úplne vynechať.
Antidepresíva
Sú isté lieky, predovšetkým psychofarmaká proti úzkosti a depresie, ktoré v tele posilňujú estrogén alebo progesterón (hormóny, ktoré súvisia s ovuláciou alebo menštruáciou) – to tiež môže cyklus vyviesť z rovnováhy.
Extrémny stres
Aj stresový hormón kortizol má vplyv na to, koľko estrogénu alebo progesterónu telo produkuje. Menštruačný cyklus môže byť nepredvídateľný.
Syndróm polycystických vaječníkov
Ide o hormonálnu poruchu, ktorú trápi asi 5–8 percent žien v reprodukčnom veku. Zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov môžu zapríčiniť menštruačné poruchy, poruchy plodnosti alebo akné. Keďže príznaky sú rôzne, v niektorých prípadoch môže trvať aj roky, kým sa stanoví správna diagnóza.
Menopauza
Čím viac sa blížime k menopauze, tým nepravidelnejší je náš cyklus.