Vitamín B-komplex: 8 dôležitých vitamínov a ich funkcie

Nevyhnutné pre naše zdravie: vitamín B-komplex. Skupina ôsmich vitamínov riadi životne dôležité procesy prebiehajúce v našom tele.

, 12.04.2016 14:30
vitamín B12, mäso, ryby, vajcia. Foto:
Mäso, ryby, vajcia... Zdroj vitamínu B12.
debata

Do skupiny B-vitamínov patrí vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Jednotlivé vitamíny sú rôzne štrukturované a sú potrebné predovšetkým pre metabolické procesy v našom tele. Číslovanie vitamínov B nie je preto chronologické, pretože sa počítalo s viacerými substanciami, ktoré sa neskôr neprejavili ako vitamíny. Takže skupina vitamínov B pozostáva dnes z ôsmich vitamínov.

Kyselina pangámová, známa aj pod označením vitamín B15, sa dnes napríklad už neráta do skupiny vitamínov B-komplexu. Táto látka môže byť produkovaná v ľudskom tele v dostatočnom množstve, nespĺňa teda definíciu „vitamín“.

Zásobenie vitamínmi skupiny B

Patria sem všetky vitamíny, ktoré si telo nevie samo vyrábať a preto ich musí prijímať prostredníctvom potravy. S výnimkou kyseliny listovej trpí na Slovensku pomerne málo ľudí nedostatkom vitamínov B-komplexu, vyvážená strava stačí. Vzhľadom na to, že vitamín B12 sa vyskytuje takmer výlučne v živočíšnych produktoch, vegáni častokrát trpia jeho nedostatkom.

Funkcie vitamínov skupiny B-komplex

Vitamín B1 (tiamín)
Spevňuje nervstvo a svalstvo a hrá dôležitú úlohu v metabolizme sacharidov. Nachádza sa predovšetkým v orieškoch, semenách a klíčkoch.

Vitamín B2 (riboflavín, vitamín G)
Riboflavín je predstupňom flavínových koenzýmov, ktoré hrajú pri metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín dôležitú rolu. Dostal nálepku „rastový vitamín“. Bohaté na vitamín B2 sú predovšetkým mliečne produkty a zelenina (špargľa, brokolica a špenát).

Vitamín B3 (niacín, kyselina nikotínová)
Nachádza sa najmä v mäse a vnútornostiach a pomáha udržiavať zdravú kožu a dobré fungovanie tráviaceho ústrojenstva. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Vitamín B5 (kyselinu pantoténovú)
môže naše telo získať z vnútorností, celozrnných výrobkov, vajec a avokáda. Tento vitamín skupiny B, ktorý dostal prívlastok antistresový vitamín podporuje imunitný systém slizníc, rast vlasov a zvyšuje plodnosť. Dôležitú úlohu hrá aj pri metabolizme tukov, sacharidov a rôznych aminokyselín a pri syntéze mastných kyselín a cholesterolu.

Vitamín B6 (pyridoxín)
Hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Nájdeme ho v mäse, pečeni, zemiakoch, droždí, celozrnných produktoch, ovocí a zelenine.

Vitamín B7 (biotín, vitamín H)
Bohatá na tento vitamín je napríklad pečeň, obličky, vaječný žĺtok a droždie. Tento vitamín posilňuje pokožku, vlasy a nechty.

Vitamín B9 (kyselina listová)
Známa je tiež pod názvami vitamín B11 alebo vitamín M a jej zvýšený príjem je dôležitý predovšetkým v tehotenstve. Zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Nachádza sa v listovej zelenine, obilninách a strukovinách.

Vitamín B12 (kobalamín)
Vyskytuje sa prevažne v živočíšnych produktoch (mäso, ryby, vajíčka, mlieko). Chráni nás pred sklerózou multiplex a Alzheimerovou chorobou. Je tiež potrebný na tvorbu karnitínu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mäso #vitamín B #plodnosť #cholesterol #metabolizmus #kyselina listová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy