Život bez cukru. Dá sa to, ak je všade?

, 29.02.2016 12:00
cukor, vanilka
Život bez cukru? Pozor na všetko, čo jete! Autor:

Nestačí, ak nesladíte kávu či čaj a odolávate dezertom. Pretože cukor sa nachádza v mnohých potravinách. Ako výživa bez cukru skutočne funguje?

Zmrzlina, koláče, zákusky, cukrovinky – zo všetkého kričí cukor, žiaľ, nenachádza sa len tam. Za slovom cukor sa skrýva rad termínov: glukóza, fruktóza, maltóza, maltodextrín, sirup, maltoextrakt. Cukor totiž nie je len dochucovač, ale slúži aj ako konzervačný prostriedok či zahusťovadlo. Kto sa bez cukru nevie zaobísť, mal by sa radšej vzdať sladidiel a používať radšej normálny cukor (v malých množstvách) ako med, agávový sirup a podobne.

Tipy pre život bez cukru

Stop polotovarom
Nekupujte polotovary. Čerstvý obed s potravinami, ktoré nám prechádzajú cez ruky je nielen zdravší, ale aj chutnejší.

Fruktóza je v poriadku
Aj v tomto smere však môžeme spraviť chybu. Ak máme na výber, siahnime radšej po jablku ako po banáne alebo uprednostnime hrušku pred hroznom.

Kávové zmesi
Hotové kávové zmesi sú síce praktické, obsahujú však veľké množstvo cukru. Urobte si radšej espresso s mliekom samy. Budete mať prehľad o tom, čo vypijete.

Pite vodu
Džúsy a malinovky sú skutočnými cukrovými bombami. Lepšie urobíte, ak na piedestál svojho pitného režimu postavíte čistú vodu. Ak vám tento prirodzený „nápoj“ nechutí, môžete si ho ochutiť citrónom alebo si uvariť nesladený ovocný čaj. Sú to lepšie a zdravšie varianty ako limonády.

Ovoňajte vanilku
Strava bez cukru má tiež svoje úskalia. Môže sa prihlásiť vlčí hlad! Na ten tiež existuje jeden úžasný tip: Privoňajte si k vanilkovému cukru, keď vás prepadne a po čokoláde nesiahnete.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#voda #med #jablko #vanilka #cukor #fruktóza #polotovar #sladidlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite jesť zeleninu a ovocie, vitamíny z nich vášmu telu môžu len prospieť.
Nedávajte späť to, čo...

+ Myslite dnes hlavne na seba a urobte všetko preto, aby ste sa dobre cítili.
Pokúste sa neustále dozvedať...