Nepriateľ menom zápcha. Sedem potravín, s ktorými ju porazíte

Pokiaľ nespoznáte ten pocit, asi si neviete celkom vážiť pravidelné vyprázdňovanie či dobré trávenie. Mnohé ženy však denne bojujú so zápchou a neschopnosťou "ísť na veľkú".

, 26.02.2016 14:30
stolica, vyprázdňovanie, toaleta, hnačka, zápcha Foto:
Problém s vyprázdňovaním pozná dôverne mnoho žien.

S tým, samozrejme, prichádzajú ďalšie problémy – od vizuálneho, ktorým je často nafúknuté brucho a pocit celkového opuchnutia, až po zdravotné, medzi ktoré patrí napríklad problém s hemoroidmi (kvôli snahe tlačiť na toalete pri vyprázdňovaní). So zápchou potom často bojujú aj tehotné ženy.

Niekedy ide naozaj o problém, ktorý je nutné riešiť s odborníkom – zväčša však môže pomôcť aj úprava jedálnička či zaradenie potravín, ktoré zlepšujú trávenie a vylučovanie. Aké by mohli pomôcť, ak ste v predchádzajúcich riadkoch spoznali samu seba? Čítajte!

1. Hrozienka

Sušené, nesladené hrozienka skúste konzumovať pred spaním. Stačia dve polievkové lyžice. Po čase by sa vaše ranné vyprázdňovanie malo dostať do bežných koľají – na dennej báze.

2. Voda s citrónom

Je dobré ju piť ráno nalačno. Ešte viac zaúčinkuje, ak bude horúca. Telo prepláchne a urýchli potrebu „ísť na veľkú“.

3. Probiotiká

Nachádzajú sa vo vybraných mliečnych výrobkoch, ale ideálne je zaobstarať si ich ako doplnok výživy v lekárni. Zlepšujú trávenie a prospievajú zažívaciemu systému vo všeobecnosti.

4. Púpavový čaj

Tento bylinný čaj môže uvoľniť zápchu – dôležité však je popíjať ho dlhší čas, aby sa vaše trávenie upravilo a nastavilo takpovediac na „nový režim“.

5. Melasa

Dajte si denne lyžičku melasy, prípadne bio medu bez konzervantov. Konzumujte ich nalačno, trávenie a vyprázdňovanie by sa po čase mali upraviť.

6. Slivky

Čerstvé, prípadne aj sušené – slivky obsahujú dôležité látky, ktoré napomáhajú tráveniu.

7. Ľanové semienka

Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny a množstvo vlákniny. Prospievajú tráveniu a napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #trávenie #zápcha #jedálniček #potravina