V skutočnosti sa jedná o hormón, ktorý sa tvorí, keď dopadnú slnečné lúče na našu kožu. Vitamín D podporuje imunitný systém, pomáha brániť sa proti niektorým druhom rakoviny, chráni pred environmentálnymi toxínmi a pomáha zmierniť depresie. Preto mávajú ľudia, žijúci v prírode lepšiu náladu, ako tí, čo toho slnka denne toľko nemajú. V zime trápi veľa ľudí nedostatok vitamínu D. Je to logické: mnohí z nás odídu ráno do práce, keď je ešte tma a prichádzajú domov, keď už je opäť tma.
Test: Týka sa aj vás?
(odpovedzte na tieto otázky)
Ste depresívna?
Ak sa nám dostáva málo „slnečného vitamínu“, naše telo produkuje menej sérotonínu. Zlá nálada sa v takomto prípade rýchlo dostaví.
Ste telesne slabá?
Aj naše svaly potrebujú vitamín D, aby správne pracovali. Ak spozorujete, že pri behaní alebo tréningu už nemáte toľko sily ako kedysi, môže byť na vine aj nedostatok vitamínu D.
Ste citlivá na bolesť?
Spôsobuje vám bolesť povedzme česanie vlasov? Zvýšená citlivosť na bolesť tiež hovorí o nedostatku tohto vitamínu.
Ste stále unavená?
Únava je nepríjemná a nemusí signalizovať len tehotenstvo, ale tiež nedostatok „déčka“.
Krvácajú vám ďasná?
Aj vás sa môže nedostatok vitamínu D týkať!
Ako ho znova natankovať?
Sú dva spôsoby. Slnenie a strava. V teplých mesiacoch nám stačí 15 minút denne stráviť na slnku. V zimných mesiacoch prichádzajú do úvahy preparáty vitamínu D, dostať v lekárni. V strave nájdeme tento cenný vitamín v lososovi či v makrele. Ďalšími zdrojmi sú vajíčka, mlieko, syr, maslo, hríby, avokádo alebo pečeň.