Očami odborníčky: Prečo nepotrebujeme biely cukor?

, 02.02.2016 09:00
cukor
Biely cukor, z ktorého sa tak veľmi priberá... Autor:

Odborníčka na výživu a predovšetkým na oddelenú stravu, Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. vymenúva, prečo je biely cukor pre naše telo nebezpečný.

Malátnosť a únava

Keď zjeme výrobok, ktorý obsahuje biely cukor, veľmi skoro sa krvné riečisko náhle zaplaví cukrom – glukózou. To vyprovokuje podžalúdkovú žľazu k intenzívnej produkcii inzulínu, ktorý má za úlohu premeniť nadbytočnú glukózu na zásobný polysacharid – glykogén. Ten sa potom ukladá v svalových bunkách a pečeni, aby sa mohol využiť ako palivo pri zvýšenej námahe a v mimoriadnych situáciách. Pretože indukcia inzulínu je veľká a náhla, odbúra inzulín počas asi 30 minút viac glukózy, ako je únosné. Nastáva paradoxný stav – napriek tomu, že sme zjedli cukor, máme ho zrazu nedostatok. Prejaví sa to hypoglykémiou, prechodným nedostatkom glukózy vo všetkých telových bunkách. Nedostatočným prívodom energie sú postihnuté najmä mozgové bunky, čo sa prejavuje malátnosťou a únavou.

Premieňa sa na tuk

Nadbytočný cukor sa z 30 až 40 percent premieňa na tuk a prispieva k nadváhe.

Zhoršená výživa mozgu

V žalúdku ničí kyselinu glutámovú a vitamín B1, čo spôsobuje zhoršenú výživu mozgu.

Kyselina mliečna ako jed

Odbúraním cukru sa tvorí kyselina mliečna, ktorá sa ako jed hromadí v mozgu. Možno ju zlikvidovať len oxidáciou kyslíkom, ktorý potom chýba mozgovým bunkám. Mozog a celá nervová sústava tak trpia nedostatkom cukru, kyslíka, vitamínov B1 a B3, vápnika, horčíka atď.

Znižuje aktivitu enzýmov

Cukor znižuje aktivitu mnohých enzýmov (aj tráviacich) a zhoršuje funkciu sérových proteínov.

Prispieva k obezite

V kombinácii cukor – tuk robí tuk stráviteľnejším. V tejto kombinácii sa často vyskytuje v potravinách, zákuskoch, koláčoch a pod. Tieto dve prísady tvoria spolu koncentrovaný zdroj energie, čo prispieva k obezite.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#únava #nadváha #inzulín #glukóza #biely cukor #kyselina mliečna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezanedbávajte svoje zdravie, môžete si vážne ublížiť.
Len vy sami ste si strojcom svojho šťastia, myslite...

+ Ak všetko robíte a jete s mierou, nič vám nemôže uškodiť.
Zrada v práci sa neodpúšťa, avšak neskúšajte...