Náhlej zástave srdca môžu zabrániť varovné signály

27.12.2015 07:00
srdce, infarkt
Pozor na zástavu srdca - príznaky môžu napovedať. Autor:

Americko-francúzsky vedecký tím zistil, že náhlej zástave srdca možno zabrániť aj s pomocou varovných signálov, ktoré jej predchádzajú.

Podľa ich štúdie zverejnenej v časopise Annals of Internal Medicine si niektorí ľudia, ktorí jej podľahli, nemuseli všimnúť včasné príznaky, akými sú napríklad bolesť v hrudnej oblasti či dýchavičnosť. Podľa Venua Menona z Cleveland Clinic v Ohiu, ktorý sa však na štúdii nezúčastnil, medzi varovné signály patria aj pretrvávajúca nevoľnosť, závraty a únava.

V odbornom článku uvádzajú, že vekový priemer pacientov bol 53 rokov a išlo zväčša o mužov. Zo 430 prípadov s prvotnými príznakmi pociťovalo bolesť na hrudníku 54 percent mužov a 24 percent žien. Tridsaťjeden percent žien a 14 percent mužov zas zažívalo dýchavičnosť.

Ako autori zistili, zhruba u polovice pacientov môžu podobné symptómy signalizovať nadchádzajúcu zástavu srdca už štyri týždne vopred. Takmer všetci z nich ich zas zažívajú v rozpätí 24 hodín pred príhodou. Podľa Sumeeta S. Chugha zo Cedars-Sinai Heart Institute v Los Angeles toto zistenie umožňuje predísť náhlym srdcovým príhodám a znížiť tak úmrtnosť.

V štúdii, pre ktorú zozbierali dáta o 839 pacientoch, totiž spolu s kolegami z Oregon Health & Science University, Université Descartes v Paríži a nemocnice Européen Georges-Pompidou uvádza, že v prípade zalarmovania záchrannej služby sa šanca na prežitie zvyšuje zo šiestich na tridsaťdva percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#problém #zdravie #srdce #zástava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zdravotným ťažkostiam sa postavíte čelom, začnete bojovať a zvládnete to.
Premyslite si ako a kam budete...

+ Zabúdate na dostatočné množstvo tekutín, najlepší bude teplý čaj.
Súperiť so šéfom sa vám nevyplatí, môže...