Šťastní ľudia nežijú dlhšie a mrzutosť život neskracuje

20.12.2015 07:00
šťastie
Šťastná či nie - na dĺžku život to údajne vplyv nemá. Autor:

Šťastní ľudia nežijú dlhšie. Taký je aspoň výsledok výskumu, ktorý vykonali britskí vedci medzi viac ako 700 000 ženami vo veku 50 až 69 rokov.

O jeho výsledkoch pred pár dňami informoval odborný časopis Lancet. Výskum vraj vyvracia doterajšie presvedčenie o tom, že pocity osobného šťastia sú zárukou dlhšieho života. Podľa vedcov na také tvrdenie nie je žiadny dôvod.

Vedci do prieskumu zaradili ženy, ktoré sa zapojili do britskej celoštátnej kampane prevencie rakoviny prsníka. Dlhodobé sledovanie ukázalo, že úmrtnosť žien, ktoré sa v pravidelných dotazníkoch označovali za šťastné, bola úplne rovnaká, ako úmrtnosť žien nešťastných. Za šťastné sa väčšinu času označovalo 40 percent opýtaných, za nešťastné 17 percent.

Mrzutosť život neskracuje, vyplýva z prieskumu, ktorý bol údajne najväčší svojho druhu. Podľa jeho autorov by sa ľudia mali skôr sústrediť na zlozvyky, ktoré skutočne život skracujú, najmä na fajčenie a obezitu.

„Všeobecne sa verí, že pocit nešťastia spôsobuje smrť a choroby, ale tak to nie je,“ komentoval výsledky výskumu Richard Peto z Oxfordskej univerzity.

Niektorí vedci majú podľa agentúry AP dojem, že na mužov sa výsledky výskumu nemusia vzťahovať. „Muži a ženy pocit šťastia vnímajú odlišne,“ usudzujú odborníci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vek #šťastie #zivot #dlhovekosť #rzutosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zvýšené tempo vám môže spôsobiť neželaný stres až vyhorenie.
Nerozoberajte na pracovisku mzdové podmienky...

+ S optimizmom a dobrou náladou zájdete ďalej, musíte však veriť viac.
Nájdete zaujímavé zamestnanie, ktoré...