Trápia vás bolesti hlavy? Na vine môžu byť žuvačky

, 28.12.2015 13:30
žena, žuť, žuvať, žuvačka
Možno toto je dôvod, prečo vás tak často bolí hlava. Autor:

Bolesti hlavy prichádzajú a odchádzajú. Keď odchádzajú, je to fajn pocit, ale čo s tým, keď sú znova tu?

K najčastejším príčinám, prečo hlava rozbolí, patrí stres, nedostatok spánku, hormonálne výkyvy… Avšak niekedy býva príčina bolesti hlavy oveľa banálnejšia. Napríklad taká žuvačka. Na jej zúbok sa pozrel lekár Nathan Watemberg z univerzity v Tel Avive.

Na vine je zatínanie

Deti a mladí ľudia, ktorí sa v detskej nemocnici v Tel Avive sťažovali na bolesti hlavy, často žuli žuvačku. Túto činnosť podaktorí z nich vykonávali až šesť hodín denne! V štúdii sa sledovalo tridsať ľudí vo veku od šesť do devätnásť rokov. Ukázalo sa, že až v 90 percentách prípadov bolesti hlavy ustúpili, alebo dokonca úplne vymizli, keď testovaní so žuvaním prestali.

Prepínanie čeľustí

„Každý lekár vie, že prepínanie čeľustného kĺbu spôsobuje bolesti hlavy,“ povedal Watemberg. „Verím, že presne to sa stane, keď deti a tínedžeri permanentne žujú žuvačku.“ Neustálym žuvaním, kedy zapájame do činnosti čeľusť a čeľustné svaly, pôsobíme na nervy a cievy v hlave, čo spôsobí bolesti hlavy.

Žuvačky bokom

Aby si Watemberg overil, že štúdia neklamala, nabádal účastníkov štúdie, aby znova začali žuť žuvačku. Ukázalo sa, že bolesti hlavy sa v plnej kráse opäť vrátili. Vyskúšate odložiť žuvačky bokom, čo sa stane?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#stres #čeľusť #nervy #žuvačka #žuvanie #bolesti hlavy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neznečisťujte si okolie okolo seba, naopak pomáhajte ho čistiť.
Povedzte si dnes svoj názor, neskrývajte...

+ Nezabúdajte a nezanedbávajte svoje zuby, potrebujú viac starostlivosti.
Pripravujte sa do práce a...