Zatiaľ čo na prípravok Addy, prezývaný ženská viagra, bolo za prvé tri týždne vydané ani nie 250 receptov, prvého schváleného lieku na erektilnú dysfunkciu mužov sa v roku 1998 za prvý mesiac predalo skoro 600 000 kusov.
Pritom keď v lete prípravok Addy, známy tiež ako flibanserin, schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), očakávali sa oveľa vyššie predaje. Ponúka sa však niekoľko vysvetlení. Napríklad to, že FDA prípravok schválil s tým, že pacientky musia byť pred jeho užívaním varované pred možnými nebezpečnými vedľajšími účinkami. K tým patrí nízky tlak, nevoľnosť, ospalosť či závraty.
„V podstate ide o antidepresívum,“ vysvetľuje sexuologička Miren Larrázabalová. A dodáva, že Addy nemá nič spoločné s Viagrou, ktorá pôsobí lokálne priamo tam, kde je to treba. Prípravok pre ženy sa totiž musí brať týždne aj mesiace, aby mohol byť účinný. Podľa FDA by ho pacientky mali prestať brať po ôsmich týždňoch, ak neuvidia žiadne zlepšenie.
Ďalšou príčinou nízkeho predaja môže byť cena. Jedna ružová pilulka sa predáva za 26 dolárov, čo je údajne zhruba rovnako ako za Viagru. Lenže na rozdiel od modrej pilulky pre mužov sa tá ružová musí brať každý deň, čo mesačne vyjde asi na 780 dolárov.
Ani účinky sa ale u ženskej viagry zatiaľ príliš nepreukázali. Podľa štúdií ešte pred jej registráciou zvýšila sexuálnu túžbu len asi u 10 percent žien.
Popri nízkom predaji, prípadných vedľajších účinkocj aj nie príliš vysokej štatistike účinnosti si však prípravok Addy pripísal na svoju adresu jedno veľké plus, tvrdí El País. Začalo sa vďaka nemu viac hovoriť o ženskej sexualite.