Kúsky zdravia v sezamových semienkach: Ako ich dostať do jedálnička?

Sezamové semienka staroveké národy doslova uctievali. Ich benefity sú dobre známe aj dnes. Akurát často riešime, ako vlastne túto zdravú potravinu zaradiť do jedálnička.

, 13.09.2015 08:00
Sezam môžete pridávať do rozličných šalátov. Foto:
Sezam môžete pridávať do rozličných šalátov.
debata

Sezam je bohatý na mnohé vitamíny a minerály. Nachádza sa v ňom železo, horčík, mangán, vápnik či fosfor. Obsahuje tiež celý rad vitamínov B, vitamín E, nenasýtené mastné kyseliny, proteíny a len minimum sacharidov. Väčšinu semiačka tvoria zdravé tuky. Neslobodno zabúdať ani na vlákninu, ktorá má špeciálne v sezame zložku podieľajúcu sa na znižovaní cholesterolu, cukru v krvi a úprave krvného tlaku.

Sezam najčastejšie konzumujeme na pečivo. Sezamová posýpka sa objavuje už na potravinách v obchodoch, prípadne si vlastné slané pagáčiky či pečivo zdobíme a ochucujeme práve takto. Sezam však môžete využiť aj pri obaľovaní mäsa – vytvoríte tzv. krustu. Zaujímavou alternatívou je napríklad obaľovaný losos v sezame.

Ďalšia, veľmi jednoduchá alternatíva, sú šaláty. Sezamom môžete dochucovať klasický listový šalát, ale tiež napríklad cestovinové šaláty. Zaujímavou alternatívou je sezamový olej nakombinovaný v dresingu. Sezamové semienka sa nemusíte obávať pridať do smoothie či zeleninových štiav. A v neposlednom rade sú to sladké maškrty. Práve so sezamom dokážete vytvoriť zdravšie alternatívy takýchto pochúťok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #jedálniček #sezam
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy