Na bicykli posilníte nielen svaly, ale aj mozog

Stacionárny, spinnigový, do hory, alebo cestný, je jedno aký, dôležité, aby vám nestál v kúte.

21.06.2015 14:00
bicyklovanie, relax, pohyb Foto:
Pravidelným bicyklovaním bude vaša pamäť výkonnejšia a nohy krajšie.

Bicykel bol vždy nástrojom na zlepšenie fyzickej výkonnosti, napumpovanie endorfínov, zvýšenie vitálnej kapacity pľúc a teraz máte o dôvod viac, prečo šliapať do pedálov. Bicyklovanie významne posilňuje mozgové funkcie.

Šedá a biela

Dve farby nášho mozgu. Šedá je spojená s intelektom, ale biela hmota prepája vo svojej podstate všetky rozumové funkcie, vďaka čomu si viac pamätáme, rýchlo vieme operovať s pamäťou aj našim myslením. Štúdia z Holandska, kde mimochodom jazdia na bicykli skôr ako chodia, potvrdila, že cyklisti majú výnimočne dobre vyvinuté spojenie bielej a šedej hmoty, čo im umožňuje veľmi efektívne a rýchle myslenie.

Lepšia obnova neurónov

Fakt, že neuróny v mozgu nám len ubúdajú je už dávno vyvrátený. Cyklisti spojivá neurónov a ich tvorbu podporujú aj vyššou mierou bielkovín neurotrofného faktora, čím sa podporuje rast a prežitie základných mozgových buniek. Zároveň je z tohto dôvodu u cyklistov aj menej depresií a úzkostí. Cyklisti sú odolnejší na stresové situácie a keď nastanú, ich mozog dokáže operovať s väčším prehľadom ako mozog netrénovaného človeka, ktorý sa na cyklistiku iba pozerá.

Lepšia pamäť

Dlhodobé pozorovania zistili, že pol roka minimálne hodinovej jazdy na bicykli priniesli zvýšenie činnosti hipokampu o viac ako 20%. V praxi to znamená, že vaša pamäť bude o minimálne dvadsať percent výkonnejšia. Hipokampus je časť mozgu zodpovedajúca za konsolidáciu informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäte. Šliapanie do pedálov je teda zdravá alternatíva pre všetkých, ktorí majú pocit, že začínajú zabúdať.

Tridsať minút pre zdravie

Prečo práve cyklistika? Túto otázku si kládli aj lekári. Šliapanie do pedálov je aeróbne cvičenie, no hlava pri ňom do veľkej miery oddychuje. Monotónny a pravidelný pohyb môže mozog uvrhnúť až do stavu meditácie, či ľahkého tranzu, kedy regeneruje. Pritom nehralo úlohu, či ste bicyklovali v prírode, alebo v telocvični. Preto je koniec výhovorkám na zlé počasie, alebo sezónu alergie. Cyklistické benefity môžete získať kdekoľvek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #mozog #pohyb #pamäť #relax #bicyklovanie