Narodená na jar? Máte šťastie, do vienka ste dostali menej chorôb

Ľudia narodení v septembri až novembri majú o trochu viac chorôb ako tí, ktorí prišli na svet v máji či inokedy na jar. Tvrdia to vedci z Columbijskej univerzity v New Yorku.

18.06.2015 11:00
žena - šťastie - lúka - vôňa - krása Foto:
Osoby narodené na jar sú vraj zdravšie.
debata

Podľa výsledkov ich výskumu závisí od mesiaca narodenia až 55 chorôb. Dôležitejšia pre zdravie ako dátum narodenia je ale podľa nich životospráva a pohyb, uviedol odborný portál Pourquoi docteur.

A ako vlastne výskumníci prišli na svoje závery? Pomocou matematického modelu preskúmali zdravotnú dokumentácie 749 000 ľudí, ktorí sa narodili v rokoch 1900 až 2000 v New Yorku. Z 1668 sledovaných chorôb ich je 55 spojených s mesiacom narodenia. Jedná sa napríklad o angínu, srdcovú slabosť, dýchavičnosť alebo pohlavné choroby, uviedli výskumníci v štúdii zverejnenej v miestnej odbornej tlači.

„Nie je potrebné mať kvôli týmto výsledkom veľké obavy. Aj keď sme našli významné súvislosti (medzi mesiacom narodenia a chorobnosťou), celkové riziko nie je zvlášť vysoké,“ zdôraznil hlavný autor správy Nicholas Tatonetti. Väčší vplyv než mesiac narodenia má podľa neho vplyv na zdravie ľudí ich životospráva a pohyb.

Vedecký tím Columbijskej univerzity sa bude otázkou ďalej zaoberať. A to skúmaním spojitostí medzi mesiacom narodenia a chorobnosťou u obyvateľov ďalších miest Spojených štátov.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #vedci #ročné obdobie #narodenie #chorobnosť

+ Skúste ľahké cviky na žinienke či fitness lopte, denne aspoň pol hodinu.
Peniaze, čo máte môžete do niečoho...

+ Zdravotne ste na tom veľmi dobre, nečaká vás žiadna choroba ani zranenie.
Práca s vami zamáva, čoskoro príde...