Čo takto dať si pred spaním. Citrus? Alkohol? Kávu?

S plným žalúdkom sa spí zle, to je stará známa vec. Ale aj jednotlivé potraviny nám môžu spôsobiť nepokojný spánok. Tu je šesť príkladov.

13.02.2015 13:00
spať Foto:
Ak sa chcete dobre vyspať, dávajte pozor na to, čo jete.
debata

… bohaté na tuky a cukry

Syr, hranolčeky, niektoré druhy salámov a orechy. Ak si ich dáme pred spaním, nezaspíme ľahko. Ani sladkosti, ktoré zobkáme pred televízorom, veru nepodporia dobrý spánok.

Kofeín

Káva, čaj, guarana a energetické nápoje, ktoré obsahujú kofeín zvyšujú krvný tlak. Sme nadopovaní energiou, čo znamená, že nezaspíme ľahko. Výnimku tvoria len ľudia, ktorí sú na vysoké kofeínové dávky počas dňa zvyknutí.

Citrusy

Neskoro večer, resp. pred spaním už radšej nepite šťavy ani nejedzte citrusové plody ako sú pomaranče, mandarínky či grapefruity. Ich vysoký obsah kyseliny dá metabolizmu poriadne zabrať.

Alkohol

Biele víno a sekt obsahujú veľa kyseliny, teda pôsobia na metabolizmus rovnako ako vyššie spomínané citrusy. Ale väčšie množstvo alkoholu – okolo 1 promile, človeka unaví a rýchlo privedie do hlbokého spánku. Je to však nekvalitný odpočinok. S alkoholom v krvi si koledujeme o veľmi nepokojnú noc! Ako ukázala štúdia, práve ženy sa počas “prepitej” noci prebúdzajú častejšie.

Sacharidy

Príjem vyššieho množstva sacharidov vo večerných hodinách neohrozuje len váhu, ale aj spánok. Pre dobrý spánok potrebujeme spánkový hormón melatonín, ktorý sa tvorí zo serotonínu. Aby sme mali dostatok serotoínu, cez deň by sme sa mali snažiť „natankovať“ čo najviac svetla. Tretí v poradí, ktorý sa podieľa na produkcii melatonínu, je aminokyselina tryptofán. Nachádza sa napríklad v mäse. Pred spaním je vhodný mix pozostávajúci z menšieho množstva sacharidov a väčšieho množstva bielkovín.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #sacharidy #kofeín #orechy #krvný tlak #nepokojný spánok #citrus

+ Stále máte dosť energie, avšak dlhé cestovanie lietadlom nie je vhodné.
Máte veľa nevyriešených...

+ Kondícia sa vám nateraz zníži, čo môže byť spôsobené aj ochladením.
Neodkladajte platby na poslednú chvíľu,...