Chodíte k dentálnej hygieničke s malou dušičkou, pretože ošetrenie je pre vás bolestivé? Odborníčka tvrdí, že v kresle by ste trpieť nemali.
„Dentálna hygiena by nemala bolieť. Ak ale niekto príde so závažným stavom, trápi ho silné krvácanie z ďasien, má pokročilé štádium parodontitídy, bude ošetrenie o čosi nepríjemnejšie, ako keď človek chodí pravidelne,“ hovorí dentálna hygienička PhDr. Viera Panáková a pokračuje: „Je to určite rozdiel, ak človek príde raz za pol roka a odstraňuje sa mu len trocha zubného kameňa a leštia sa zuby, ako keď príde raz za tri roky, keď už ho trápi nejaký problém v ústnej dutine.“
Istú úlohu však zohráva aj strach. „Prvé ošetrenie môže byť trocha stresové, pretože pacient nevie, čo ho čaká a svoje urobí aj fakt, že sedí v zubárskom kresle. A už očakáva, že sa bude diať čosi bolestivé,“ tvrdí odborníčka a pokračuje: „Tí, čo chodia pravidelne, už ošetrenie berú ako kozmetickú záležitosť, bez strachu či stresu. Majú menej zubného kameňa, tým pádom už pri ošetrení nemusíme ísť tak hlboko, takže nie je nepríjemné.“
Odborníčka preto nabáda, aby pacienti chodili na dentálnu hygienu pravidelne. Aké intervaly medzi ošetreniami sú ideálne? „Je to individuálne, záleží to aj od toho, ako pacient dodržiava pokyny, ako používa medzi-zubné pomôcky, koľko kameňa sa mu vytvára. Vo všeobecnosti by som povedala, že zájsť si na dentálnu hygienu raz za pol roka je ideálny stav.“
Panáková tvrdí, že aj dentálna hygiena sa posúva veľkými krokmi vpred. „Stále sa vyvíjajú novinky, ktoré pacientom spríjemňujú ošetrenie. Napríklad ultrazvukové koncovky sú úplne tenučké, dá sa ísť s nimi hlbšie a pacient nič necíti. Alebo pieskovanie. Kedysi bolo možno nepríjemnejšie, pretože čiastočky boli väčšie. Teraz má pacient pri pieskovaní pocit, akoby mu na zuby nastriekali jemný sprej, rozhodne to nie je bolestivé.“
Ak vás trápia nasledovné problémy, urýchlene vyhľadajte dentálnu hygieničku
- Krvácanie z ďasien, intenzívne tmavočervené ďasná
- Zdurenie a opuchy ďasien
- Zubný kameň alebo zubný povlak (možno ľahko zistiť pomocou voľno predajných detekčných tabliet)
- Zápach z úst
- Ústup ďasien, obnažovanie krčkov a koreňov
- Kývanie zubov, zmeny sklonu zubov (vejárovité rozostúpenie rezákov)