Diétna výživa má byť zdravá

Diétne jedlo je témou posviatočných dní. Poradíme vám, na čo sa máte zamerať.

11.01.2015 11:00
šalát, zelenina, zdravé jedlo Foto:
Misa šalátu je neodmysliteľnou súčasťou diétnej stravy.
debata

Pomaly a zvoľna

Keď ste sa rozhodli schudnúť, správny program by mal odporúčať pomalý, pozvoľný úbytok hmotnosti. Po prvom až druhom týždni je ideálne očakávať úbytok hmotnosti 0,5–1 kg. Pri nezdravých drastických diétach nastáva rapídny úbytok hmotnosti, ktorý je však daný úbytkom vody.

Experiment neprekáža

Výborným doplnkom zdravej výživy sú mladé výhonky fazule, šošovice či hrachu. Ani pri dochucovaní diétnych jedál to netreba preháňať, aby sme neprebili prirodzenú chuť zeleniny či ovocia. Netreba sa však báť experimentovať, napríklad ovocný šalát dobre znesie trochu soli či čierneho korenia.

Vareškov tip: Cyperský šalát

Tri zrelé tvrdé paradajky, šalátovú uhorku, hlávku rímskeho šalátu, zelerovú vňať a cibuľu nakrájame najemno, v mise premiešame, pridáme 3 lyžice koriandra, zalejeme nálevom z olivového oleja, citrónovej šťavy a soli, znova premiešame a uložíme na hodinu do chladničky.

5 vecí, ktoré budeme potrebovať na prípravu diétnych jedál

Ryža
Táto významná súčasť zdravej výživy je bohatým zdrojom komplexných sacharidov a môže sa pýšiť takmer nulovým obsahom tukov, obsahuje veľa vitamínov B.

Misa na šalát
V súčasnosti v našich kuchyniach dominujú šalátové misy z rozmanitých druhov plastu, často ich obchodníci predávajú spolu s naberačkami na šalát.

Pomaranče
Výborná nízkokalorická potravina, jeden väčší pätnásťdekagramový pomaranč je na tom kaloricky asi tak, ako dva malé štvorčeky mliečnej čokolády.

Brokolica
Ideálna diétna potravina, najzdravšia je surová, pre uchovanie vitamínov a minerálov sa odporúča pripravovať ju v pare, varená či pečená je o niečo menej zdravá.

Pažítka
Ak si chceme napríklad celkovo zregenerovať tráviaci systém, je dobré pred každým hlavným jedlom dôkladne požuť jednu lyžičku čerstvo nasekanej pažítky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zelenina #šalát #diétne jedlo

+ Zamerajte sa na kondíciu a posilnenie imunity. Zdravie je prioritou.
Pracovné problémy vyriešite s nadhľadom a...

+ Chystáte sa na turistiku do hôr, veľkú pomoc vám poskytnú paličky.
Dovolenka nedopadne podľa vašich predstáv ani...