Prejedať sa zdravšie? Ak sa budete hýbať, telu spravíte službu

, 12.11.2014 13:00
Prejedanie sa nie je zdravé. Ale ak sa...
Prejedanie sa nie je zdravé. Ale ak sa pravidelne hýbete, telu ubližuje výrazne menej. Autor:

Striedmosť v súvislosti s jedlom je jedna z najčastejšie ospevovaných vlastností.

Prejedanie sa môže telu spôsobiť niekoľko negatív. Spomalenie metabolizmu, zápcha, zvýšenie krvného tlaku, problémy s trávením. Ale štúdia, ktorá sa konala ešte minulý rok vo Veľkej Británii, poukazuje na to, že aj prejedať sa možno „zdravšie“. Ako?

Kľúčom k tomu je pravidelný pohyb. Na prieskume sa zúčastnilo 26 zdravých mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby sa niekoľko dní pravidelne prejedali. Svoju kalorickú konzumáciu zvýšili denne až o 50 percent. Zároveň polovica účastníkov bola požiadaná, aby denne venovala 45 minút behu na bežiacom páse. Aby neboli zvýhodnení, lekársky tím im pridal ešte navyše jedlo s objemom kalórií, ktoré spálili počas behu. Druhá polovica zostala bez aktivity.

Aj napriek tomu sa však už po týždni ukázalo, že skupina, ktorá do svojho denného režimu zapájala pohyb, zostala bez zdravotných zmien. Neaktívni jednotlivci už po týždni prehnanej konzumácie jedla zaznamenali negatívne zmeny v metabolizme či schopnosti regulácie cukru v krvi. Aj z toho podľa odborníkov vyplýva, že občasné prejedanie sa by sme si mohli dovoliť – musíme ho však vyvážiť pravidelnou fyzickou aktivitou. Mali by sme to mať na zreteli najmä v období, ktoré sa blíži míľovými krokmi – v období vianočných koláčikov, hojného a plného stola a návštev, kde vás neustále niekto niečím ponúka…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prieskum #pohyb #jedlo #prejedanie sa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zabúdate na ovocie a zeleninu, predídete neželaným chorobám.
Predaj nehnuteľnosti vám môže zabezpečiť...

+ Zaujímajte sa viac o vaše zdravie, vek vám pribúda a choroby tiež.
Ponúkané peniaze môžete odmietnuť,...