Kyslá kapusta, ktorú najčastejšie Slováci konzumujú v kyslej kapustovej polievke, prípadne s údeným mäsom, alebo v slaných koláčoch, je totiž aj zdrojom vitamínov množstva vitamínov a prospieva nášmu telu na viacerých úrovniach.
1. Nabitá vitamínmi
Kyslú kapustu chvália aj lekári vďaka bohatému obsahu vitamínu C, ktorý pomáha nielen našej imunite, ale aj pokožke. V kyslej kapuste sa však nachádza aj vitamín B či E, nechýbajú látky ako horčík alebo železo či draslík, ktoré sa podieľajú na rôznych procesoch – napríklad na posilnené funkcie mozgu a nervovej sústavy či ochrane svalov.
2. Probiotikum
Obsahuje takzvané laktobacily, ktoré sa podieľajú na tvorbe chuti v procese kvasenia, zároveň sú však prirodzeným probiotikom, ktoré v tele pôsobí priaznivo na tráviaci trakt. Aj vďaka nim kyslá kapusta čistí steny žalúdka a obnovuje mikroflóru. Pomáha v prevencii proti žalúdočným vredom či chorobám žalúdka a hrubého čreva.
3. Bojovník s rakovinou
Viacero odborných prieskumov v minulosti preukázalo, že kyslá kapusta pôsobí v prevencii proti rakovinovým ochoreniam. Štúdie preukázali, že počas fermentácie (kvasenia) vznikajú v kyslej kapuste látky, ktoré v tele pôsobia ako blokátor rastu rakovinových buniek. V tele tiež aktivuje prirodzené obranné schopnosti. V boji s rakovinou je kapusta účinnejšia práve v kvasenom stave.