Džudo je aj pre dievčatá! Naučí ich spoľahnúť sa na vlastné sily

Pod vplyvom cvičenia džuda dokážu dievčatá aj ženy ľahšie odbúravať psychický tlak, stávajú sa odolnejšími.

17.09.2014 11:00
džudo Foto:
Vďaka džudu sa dievčatá stanú aj psychicky odolnejšími.
debata

Školský rok sa začína a pre rodičov je to obdobie, kedy spolu s deťmi vyberajú vhodné mimoškolské aktivity. Ak máte doma malú slečnu, možností na výber je neúrekom. Ale ponúkajú sa aj také, ktoré by vám na prvý pohľad do oka možno ani nepadli, pretože ich automaticky zaradíte do kategórie „chlapčenské“. A to je škoda. Čo takto prihlásiť dievča na džudo?

Ak si neviete dcéru na tréningu džuda predstaviť, môžete si to vyskúšať spoločne. Oddiel Sokol v Bratislave ponúka aj takúto zaujímavú možnosť. „Dávame priestor dievčatám už od útleho veku, od päť-šesť rokov. Ale radi privítame medzi sebou aj staršie dievčatá i ženy. Osvedčil sa mi model, kedy príde na tréning mamina s dcérou a zostávajú cvičiť obe,“ začína rozprávať Miroslava Jánošíková, bývalá reprezentantka v džude a súčasná trénerka. Ak sa pýtate, či nemusíte mať nejakú špeciálnu prípravu, odpoveď vás poteší. „Nácvik rekreačného džuda nevyžaduje žiadne špeciálne predpoklady a aj vek je viac-menej neobmedzený. Dôležitý je pravidelný tréning a chuť hýbať sa.“

Trénerka M. Jánošíková. Foto: archív M. J.
mirka jánošíková Trénerka M. Jánošíková.

V oddieli momentálne cvičí viac chlapcov ako dievčat, v pomere 70:30. Ako uvádza Jánošíková, väčšiemu záujmu zo strany dievčat by sa veľmi potešili. „Mnohé z nich sú šikovnejšie ako chlapci a navyše majú skúsenosti so základnou gymnastikou. V poslednej dobe mám pocit, že sú aj psychicky odolnejšie,“ hovorí Jánošíková a pokračuje: „Platí to pre vekové kategórie 5–13 rokov, kedy dievčatá cvičia spoločne s chlapcami a kedy nie sú medzi nimi také výrazné rozdiely v mentálnom a fyzickom vývoji.“

Dievčatá sa stávajú odolnejšími

Nie je žiadnym prekvapením, že dievčatá, ktoré pravidelne trénujú džudo, sa stávajú nielen fyzicky, ale aj psychicky odolnejšími. A to je v dobe plnej agresivity výrazný benefit. „Dnešný svet je nielen uponáhľaný, ale veľmi náročný, čím sa zvyšuje riziko psychického stresu a depresií. A práve pod vplyvom cvičenia džuda dokážu dievčatá aj ženy ľahšie odbúravať psychický tlak, stávajú sa odolnejšími.“

Bohužiaľ, štatistiky nepustia a ich výsledky hovoria jasnou rečou. „Stúpa počet týraných žien a stále častejšie sa stretávame s ľahostajnosťou ľudí a okolia. Preto je veľmi dôležité spoľahnúť sa na vlastné sily a schopnosti. Získaním skúseností z džuda je možné minimalizovať alebo úplne odstrániť šok z náhleho ataku i z nepriateľského fyzického kontaktu,“ tvrdí trénerka.

Motivovať do poslednej chvíle

Každý rodič to určite zažil. Detské záujmy sú veľmi prelietavé. A hoci sa vaša ratolesť pre džudo spočiatku nadchne, o pár týždňov už môže túžiť po inom „drese“. Ako to vidí trénerka? „Z mojich dlhoročných trénerských skúseností môžem povedať, že ak nám dieťa nezuteká po jednom roku, tak už je tu perspektíva ďalšieho a dlhodobejšieho tréningu. Ak mu vyhovuje tréner, kolektív a páči sa mu džudo, tak po pár rokoch trénovania sa stáva tento šport súčasťou určitého životného štýlu,“ uvádza Jánošíková a dodáva: „Mnohí sa k nám vracajú aj po niekoľkoročnej prestávke, alebo si prídu zacvičiť už aj s vlastnými potomkami.“

Foto: SHUTTERSTOCK
džudo
Ale veľa môžu v oblasti motivácie dieťaťa, či už športuje dievča alebo chlapec, urobiť aj rodičia. „Záujem a nezáujem dieťaťa o cvičenie je priamo úmerný prístupu samotných rodičov. Čím je dieťa mladšie, tým viac musí rodič jeho aktivity usmerňovať, regulovať a vhodne podporovať. Ak je tréner skúsený pedagóg aj psychológ, tak dokáže odhadnúť možnosti a schopnosti dieťaťa a pomáha spolu s rodičom správne dieťa motivovať, aby trénovalo rado a s chuťou. Rodič je práve ten, kto musí naučiť dieťa pravidelným tréningom a vysvetľovať mu, že pohyb a šport mu v živote môžu len pomôcť a budú pre neho prínosom. Ak je o tom rodič presvedčený a pozná výhody a pozitíva športu, kam chce dieťa umiestniť, tak aj dieťa ľahšie zvláda občasnú nechuť k tréningu, či určitú nepohodu pri fyzických cvičeniach,“ opisuje trénerka.

Jedným dychom však dodáva, že nútiť dieťa do aktivít, ku ktorým nemajú žiaden vzťah, považuje za chybu. „Nie som zástancom nútenia dieťaťa do niečoho, čo ho nebaví alebo k čomu nemá predpoklady. Nevidím rada priveľmi ambicióznych rodičov, ktorí svoje dieťa vidia hneď na olympiáde, ale snažím sa malého športovca motivovať do poslednej chvíle vhodnou argumentáciou. Keď vidím, že už to je pre dieťa a aj pre trénera neúnosné, tak sama odporučím rodičom inú športovú aktivitu, prípadne časový odklad, nakoľko u nás sa deti môžu zapájať do tréningového procesu kedykoľvek.“ Ak vaše dieťa túži skúsiť tento šport, viac informácií nájdete na stránke judosokol.kvk.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #dievča #Sokol #džudo #Miroslava Jánošíková

+ Stanovte si reálne ciele pre zdravie a športové úspechy.
Otvorenosť k novým nápadom posilní vašu pozíciu v...

+ Ak to situácia umožní vyhýbajte sa klimatizácii a silnému prievanu.
Deťom urobíte veľkú radosť ak im kúpite...