Melón pomôže svalom či srdcu! Máme aj recept na energickú bombu

, 23.07.2014 17:00
Zázračný melón - zníži cholesterol, ochráni srdce!
Melón aj šťava z neho prospievajú zdraviu. Autor:

Melónová sezóna je v plnom prúde. Nie je to však len lahodná chuť, čo na melóne láka. Táto ťažká dyňa plná červenej sladkej dužiny obsahuje množstvo vitamínov a telu prospieva viacerými spôsobmi.

Melón je bohatý na obsah vitamínu C a vitamínu A. Iba v jednom odkrojenom pláte melóna nájdete zhruba 20 percent odporúčanej dennej dávky „céčka“. Chutné „ovocie-zelenina“ obsahuje tiež draslík a vzhľadom na svoje zloženie, tvorí ho predovšetkým voda, je veľmi prospešný aj tráveniu a obličkám.

V melóne sa nachádza aj množstvo lykopénu (šálka melónovej dužiny v porovnaní s jednou paradajkou, ktorá je známa ako zdroj lykopénu, obsahuje 1,5 krát viac tohto cenného antioxidantu). Lykopén chráni telo pred voľnými radikálmi, podieľa sa na bunkovej obnove a povzbudzuje imunitu.

Vedecké štúdie tiež preukázali, že melónová šťava je prospešná pre športovcov, ktorí sa venujú náročnej fyzickej záťaži. Popíjanie tejto šťavy tesne pred tréningom a po ňom preukázalo zníženie svalových bolestí.

Melón ako letná potravina sa môže používať nielen na priamu konzumáciu, ale aj prípravu chutných nápojov. Jeden recept, takzvanú energickú bombu, vám ponúkame aj my.

Melónovo-uhorková bomba

  • 5 dcl melónovej šťavy
  • 1,5 dcl uhorkovej šťavy
  • šťavu z dvoch limiet
  • jedna čajová lyžička cukru (hnedý)
  • cca 20 mätových lístkov, prípadne šťava vytlačená z mätových lístkov

Postup:
Veľmi jednoduchý. Zmiešajte jednotlivé ingrediencie spolu a nechajte chvíľu postáť. Podávajte s ľadom, prípadne nechajte vychladiť v chladničke a následne servírujte. Ak podobný nápoj chcete ponúknuť aj návšteve, zdvoj-, prípadne strojnásobte dávky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zdravie #recept #vitamíny #melón #lykopén
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Všetko ste si vlastnou vinou pokazili, avšak môžete to ešte napraviť.
Dokážete toho zmeniť viac ako si...

+ Nenamáhajte svoje srdce, potrebujete kľudnejší režim ako doteraz.
Všetko je v najlepšom poriadku, nemáte...