Pani mamička, nečakáte len jedno!

Vidieť dnes mamičku s dvojkočíkom nie je nič nezvyčajné. Viacpočetné tehotenstvá v súčasnosti prestali byť raritou.

15.06.2014 10:30
dvojčatá - deti - sestry Foto:
Výskyt dvojčiat súvisí aj s dedičnosťou, a sú rodiny, kde sa viackrát za sebou narodili dvojčatá.
debata

Dôvodom je rozvoj reprodukčnej medicíny. Áno, mať dvoj- a viacerčatá je určite znásobené šťastie, ale aj starosti. Viacplodové tehotenstvo je navyše rizikové.

„U nás sa počet viacplodových gravidít za posledných 15 rokov zdvojnásobil,“ tvrdí doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke, odborníčka na nedonosené deti. „Podľa literatúry sa dvojčatá priemerne rodia okolo 36. týždňa tehotnosti, trojičky okolo 31. týždňa. Samozrejme, s predčasným pôrodom súvisí aj vyššie riziko rôznych komplikácií. Náklady na zdravotnú starostlivosť o novorodencov z viacpočetnej gravidity sú 13-krát vyššie, pravdepodobnosť na hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti je 25 % u dvojčiat, 75 % u trojčiat a 100 % po narodení štvorčiat.“

„Viacplodových tehotenstiev skutočne pribudlo a dôvodom je nielen asistovaná reprodukcia, ale aj účinná medikamentózna liečba niektorých stavov neplodnosti,“ vysvetľuje doc. MUDr. Jozef Války, CSc., odborný garant Centra asistovanej reprodukcie Iscare, a. s. „Hrozivo nám pribúda populácia žien s hormonálnymi poruchami, najmä syndrómom polycystických vaječníkov. Účinnou pomocou je aj podávanie lieku obsahujúceho klomifen, ktorý má na svedomí dozrievanie viacerých vajíčok súčasne, a teda aj riziko viacplodovej tehotnosti. Je to liek prvej voľby, používajú ho obvodní gynekológovia a pričinil sa takmer o všetky trojčatá a aj veľa dvojčiat.“

Plánovali druhé, hoci nie dvojmo

Dvojčatá, respektíve viacerčatá sú dve, respektíve viac detí narodených jednej matke počas jedného pôrodu. Dvojvaječné dvojčatá vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvoma rôznymi spermiami. Stane sa tak vtedy, ak sa pri ovulácii uvoľnia namiesto jedného vajíčka dve. Môže sa tak stať počas hormonálnej stimulácie liekmi, pri umelom oplodnení alebo po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Dvojvaječné dvojčatá sú súrodenci, ktorí sa narodili v rovnaký deň, ale sú aj raritné prípady, keď sa narodili v rozdielne dni, na svete jestvujú dokonca dvojčatá od dvoch rôznych otcov či dvojčatá rozdielnej rasy.

Výskyt dvojčiat však súvisí aj s dedičnosťou, a sú rodiny, kde sa viackrát za sebou narodili dvojčatá. Pán Vladimír Hronček z Liptovského Mikuláša pochádza zo siedmich súrodencov, kde bolo dvojo dvojčiat. „Najprv sa narodili dvojčatá brat so sestrou, nasledovali tri sólo dievčatá a na záver ako dvojčatá ja so sestrou,“ vraví. „Otec pochádzal takisto z dvojčiat.“

Jana Gregorovičová z Bratislavy už mala jedno dieťa, len ročnú Ninku, keď sa s manželom aj vzhľadom na vek rozhodli, že sa pokúsia o druhé. Podarilo sa to prekvapujúco rýchlo a bez akýchkoľvek medicínskych zásahov. Už na prvom ultrazvuku jej pri potvrdzovaní tehotenstva povedali, že čaká dvojčatá. „V tom prvotnom šoku som dúfala, že lekárka zle vidí,“ smeje sa dnes Jana. Hneď išla na ďalšie dva ultrazvuky do ďalších zdravotníckych zariadení, ale všade jej tvrdili to isté: Dvojčatá. V rodine nastal chaos, pretože bývali na treťom poschodí bez výťahu. Takisto zistili, že do auta sa im nevmestia tri autosedačky vedľa seba. Klinec tomu všetkému nasadila pôrodníčka, keď ju v 28. týždni tehotenstva hospitalizovala.

„Bola na mňa tvrdá, ale dnes som jej za to vďačná,“ spomína Jana. „Začala som sa totiž otvárať a ona vedela, že s malou dcérou a organizáciou všetkých potrebných zmien doma oddychovať nebudem. Nechcem, aby sa vám deti narodili predčasne, povedala mi. Tých osem týždňov v nemocnici bolo psychicky náročných, všetko zariaďoval manžel, ale zvládli sme to. Nelka a Peťko sa s rozdielom troch minút narodili spontánnym pôrodom. Bol dokonca ľahší ako môj prvý pôrod. Aj to som rada, že lekárka sa nerozhodla pre cisársky rez.“

Sú ako cez kopirák, ale nie rovnakí

Jednovaječné dvojčatá sú hračka prírody a vznikajú pri rozdelení jedného vajíčka oplodneného len jednou spermiou. Ešte aj tu sa rozoznávajú viaceré typy takýchto identických dvojčiat, pričom najzriedkavejší je typ, ak majú spoločnú placentu a aj jeden spoločný plodový obal. Aj 8-roční synovia Alexandry Kollati Dominik a Leo patria medzi takéto zriedkavé jednovaječné dvojčatá. „V piatom týždni tehotenstva som mala na ultrazvuku v maternici jedno bábätko, v siedmom už dve. Vajíčko sa rozdelilo,“ hovorí pani Alexandra, ktorej sestry sú dvojičky. Ale dvojvaječné. Ani jedna dvojčatá nemá.

„Boli sme prvý taký prípad v nemocnici, na moje dvojčatá v jednom plodovom obale sa počas ultrazvukového vyšetrenia chodili pozerať aj iní lekári,“ spomína. Synov z tohto dôvodu rodila cisárskym rezom, navyše jeden z nich bol otočený zadočkom nadol. Chlapci sa na seba veľmi podobajú, cudzí ľudia ich nevedia rozoznať. „Neviem však, či by som sa stotožnila s tvrdením, že sú ako jedna bytosť, hoci sú si veľmi blízki,“ tvrdí mama. „Každý z nich má inú povahu, jeden je pokojnejší, rozvážny, druhý akčnejší, až prchký. Je však pravda, že sa stáva, že nezávisle myslia na rovnakú vec, urobia rovnaké gesto. V škôlke boli zamilovaní do jedného dievčaťa, spávajú v rovnakej polohe. A kým boli bábätká, dlho museli spávať tak, že sa navzájom dotýkali.“

Aby každý z nich dostal šancu vyvíjať sa ako samostatná osobnosť a vytvoriť si svoj vlastný svet, v škole navštevujú rozličné triedy. „Pre niektorých rodičov je to nepredstaviteľné, takto rozdeliť dvojčatá, ale my sme sa po porade so psychologičkou rozhodli, že pre chlapcov to bude najlepšie riešenie. V každej rodine s dvojčatami je to veľmi individuálne.“ Ešte zo škôlky totiž nemali dobrú skúsenosť, pretože napriek tomu, že im mama obliekala rôzne farby tričiek, učiteľka ich odmietala rozoznávať. Ak bol s niektorým z nich problém, hovorila vždy v množnom čísle. „Aj tak si myslím, že to skutočné puto, čo medzi sebou majú, sa prejaví, až keď raz dospejú. Vtedy pochopia, že mať svoje zrkadlové dvojča je výnimočná vec a privilégium,“ dodáva Alexandra Kollati.

Jeden, dva, tri… stop!

Mať dvojčatá, dokonca viacerčatá, znamená zažívať mnohé špecifické situácie. Tehotenstvo je obyčajne rizikové, pôrod veľmi často prebieha cisárskym rezom, popri dojčení nie je čas na nič. „Ja som veľa času ušetrila tým, že som sa naučila obe deti dojčiť naraz,“ spomína Jana Gregorovičová. Dojčila dokonca veľmi dlho – až do ich 18 mesiacov. „Každý spal v inej izbe, aby sa navzájom nebudili a nerušili sa. Špecialitou bolo nakupovanie, mama dvojičiek musí mať vždy pripravený presný plán a stihnúť veci do časového limitu, inak deti neustriehne. Ja som mala v tom čase ešte aj staršiu dcérku veľmi malú, takže som mala akoby trojčatá. Samostatnou kapitolou sú choroby a to, že každú virózu si deti postupne posúvali. Ovčie kiahne u nás trvali šesť týždňov, Peťko ich mal dokonca druhý raz, čo je rarita.“

O finančných výdavkoch a o tom, že matka dvojčiat či viacerčiat má jednu materskú a na dvojčatá dostane rodičovský príspevok ako na jeden a štvrť dieťaťa ani nehovoriac. Pritom všetky veci musí kupovať v rovnakom čase a deti ich po sebe nededia. Problematike dvojčiat a viacerčiat sa dnes venuje mama dvojičiek Andrea Hoštáková na webovej stránke dvojickovo.sk a v elektronickom časopise Dvojičkovo. Nie je to tak dávno, čo na túto tému nejestvovali takmer žiadne informácie ani sortiment v obchodoch. Súčasná realita si ich však vyžaduje.

Pani Katarína Bitter Gavorníková z Modry je mamou ročných – trojčiat. Po mimomaternicovom oplodnení v reprodukčnom centre. „Vložili mi do maternice dve embryá s tým, že je 30–40 % šanca, že sa jedno ujme. Bol to prvý pokus. Na prvom kontrolnom ultrazvuku bolo vidieť jedno bábätko. Priznám sa, aj som bola sklamaná, že druhé sa nechytilo. Na druhom ultrazvuku nám oznámili, že čakáme predsa len dvojčatá. Počas tretieho si manžel chcel odfotografovať obrazovku ultrazvuku, a tak lekár trochu posunul sondu na mojom bruchu. A vtedy sa zjavilo tretie dieťatko.“

Jedno vajíčko sa rozdelilo na dve. „Priznám sa, aj som sa bála ísť na ten štvrtý ultrazvuk,“ smeje sa dnes pani Katarína. Samozrejme, až také úsmevné to celé nebolo. Lekári im navrhli redukciu, to znamená odobratie jedného embrya. Rozhodnite sa však, ktoré to bude! Navyše budúcu mamičku upozorňovali, že aj tak nie je isté, že donosí a porodí tri živé deti. Napokon všetko dobre dopadlo. V 33. týždni tehotenstva cisárskym rezom porodila tri dievčatá s hmotnosťou od 1,4 až po 1,7 kg. Victoria a Natalia sú jednovaječné, Liliana je iná, tmavšia, má guľatú tváričku. Maminu s „trojičkovským kočíkom“ pozná celá Modra.

„Niekedy si pripadám ako v cirkuse,“ vtipkuje. Dievčatá sú, našťastie, zdravé, doteraz dostávajú aj odstriekané materské mlieko a relatívne dobre spia. „Nech sa mamy dvojčiat na mňa nehnevajú, ale ja by som sa z dnešného pohľadu pri dvoch deťoch asi nudila. A myslím, že je lepšie mať trojčatá, ako jedno staršie dieťa, ktoré už behá, a vzápätí dvojičky. To je omnoho náročnejšie na časový manažment.“ Klobúk dole, Matky s veľkým M!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #tehotenstvo #medicína #dvojičky #reprodukcia

+ Ak potrebujete vyšetriť zrak nemali by ste dlho čakať.
Nesnažte sa potopiť svojich kolegov, práve naopak,...

+ Jedzte to po čom sa cítite vo vlastnom tele dobre.
Nebojte sa toho, že by ste niečo pokazili, ak tak urobíte aj...