Jeho užívanie pomáha odvodňovať organizmus, zlepšuje chuť do jedla, pôsobí preventívne proti plynatosti, čistí krv, pomáha pri nepravidelnej menštruácii, utešuje nervy, znižuje teplotu a mierne zvyšuje libido.
Urologický pomocník
Nálev zo sušenej byliny petržlenu sa užíva najčastejšie v močopudných čajových zmesiach na liečbu zápalov močového ústrojenstva. Odporúčaná dávka je zápar pripravený z jedného gramu semien na šálku vody. Nálev pripravený z koreňa má slabší účinok než nálev zo semien.
Odpudzuje hmyz
Petržlenový nálev je možné použiť aj zvonka. Môže poslúžiť ako účinný odpudzovač hmyzu. Pri pichnutí hmyzom je dobré využiť dezinfekčné pôsobenie petržlenovej vňate. Odporúča sa niekoľkokrát denne potrieť postihnuté miesto čerstvou vňaťou.
Rýchly recept: Ľahká petržlenová polievka s pangasiom a kaviárom
- 300 g filiet pangasia
- 1 l rybieho, kuracieho alebo zeleninového vývaru
- 100 g petržlenovej vňate
- 100 g masla
- 50 g kaviáru
- olivový olej
Postup:
- Najprv ohrejeme vývar. Petržlenovú vňať nakrájame a dáme ju so zmäknutým maslom do mixéra. Pridáme 200–300 ml horúceho vývaru a mixujeme dohladka.
- Potom pridáme zvyšok vývaru, premixujeme ho a vývar vrátime späť do hrnca. Na panvici opečieme na olivovom oleji rybie filety – z každej strany asi 3 minúty.
- Medzitým ohrejeme vývar, aby bol horúci, ale variť sa nesmie. Polievku nalejeme do tanierov, doprostred dáme rybu a ozdobíme kaviárom.
Ďalšie recepty nájdete na Varecha.pravda.sk
Tip lenivého labužníka
Korene petržlenu olúpeme, nakrájame na kúsky, pridáme ligurček, polievkové korenie, olej a varíme v 1 l vody domäkka, uvarený koreň rozmixujeme, podľa potreby pridáme múku na zahustenie, krátko povaríme a podávame s pšenovými haluškami.