Liečivý koreň petržlenu, pomôže zvnútra aj navonok

, 01.11.2013 07:00
shutterstock petržlen
Petržlen je známy svojimi blahodárnymi účinkami na močový trakt. Autor:

Vysoký obsah vitamínov a priaznivý vplyv na tráviaci trakt radí petržlen do kategórie liečivých rastlín.

Jeho užívanie pomáha odvodňovať organizmus, zlepšuje chuť do jedla, pôsobí preventívne proti plynatosti, čistí krv, pomáha pri nepravidelnej menštruácii, utešuje nervy, znižuje teplotu a mierne zvyšuje libido.

Urologický pomocník

Nálev zo sušenej byliny petržlenu sa užíva najčastejšie v močopudných čajových zmesiach na liečbu zápalov močového ústrojenstva. Odporúčaná dávka je zápar pripravený z jedného gramu semien na šálku vody. Nálev pripravený z koreňa má slabší účinok než nálev zo semien.

Odpudzuje hmyz

Petržlenový nálev je možné použiť aj zvonka. Môže poslúžiť ako účinný odpudzovač hmyzu. Pri pichnutí hmyzom je dobré využiť dezinfekčné pôsobenie petržlenovej vňate. Odporúča sa niekoľkokrát denne potrieť postihnuté miesto čerstvou vňaťou.

Rýchly recept: Ľahká petržlenová polievka s pangasiom a kaviárom

  • 300 g filiet pangasia
  • 1 l rybieho, kuracieho alebo zeleninového vývaru
  • 100 g petržlenovej vňate
  • 100 g masla
  • 50 g kaviáru
  • olivový olej

Postup:

  1. Najprv ohrejeme vývar. Petržlenovú vňať nakrájame a dáme ju so zmäknutým maslom do mixéra. Pridáme 200–300 ml horúceho vývaru a mixujeme dohladka.
  2. Potom pridáme zvyšok vývaru, premixujeme ho a vývar vrátime späť do hrnca. Na panvici opečieme na olivovom oleji rybie filety – z každej strany asi 3 minúty.
  3. Medzitým ohrejeme vývar, aby bol horúci, ale variť sa nesmie. Polievku nalejeme do tanierov, doprostred dáme rybu a ozdobíme kaviárom.

Ďalšie recepty nájdete na Varecha.pravda.sk

Tip lenivého labužníka
Korene petržlenu olúpeme, nakrájame na kúsky, pridáme ligurček, polievkové korenie, olej a varíme v 1 l vody domäkka, uvarený koreň rozmixujeme, podľa potreby pridáme múku na zahustenie, krátko povaríme a podávame s pšenovými haluškami.

#kuchyňa #petržlen #liečivé účinky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na teplé jedlá dňa, vaše telo to naozaj potrebuje.
Nerobte prácu, ktorú neznášate, radšej...

+ Ak vás niečo trápi, zájdite si radšej k lekárovi, nepodceňujte to.
Musíte mať dobré vysvetlenie na to, ak...