Rakovina prsníka ohrozuje viac ženy vo vyšších pozíciách

24.10.2013 17:20
práca, pracovný tím, kolektív
Úspešné ženy uprednostňujú kariéru pred deťmi. Autor:

Nedávne výskumy potvrdili, že čím stresujúcejšie zamestnanie ženy majú, tým viac sú ohrozené rakovinou prsníka.

Svoju úlohu zohráva aj ich postavenie v zamestnaní. Podľa výskumu zverejneného v časopise Social Science & Medicine medzi najohrozenejšiu skupinu žien patria veľmi úspešné ženy.

Vedci analyzovali údaje 4 000 žien s rakovinou prsníka, starších ako 55 rokov, a zistili, že úspešné ženy vo vedúcich pozíciách majú až o 70 % väčšiu pravdepodobnosť, že ochorejú, ako ženy na nižších pracovných miestach.

Zdôvodnenie lekárov je, že tieto ženy uprednostňujú kariéru pred deťmi, a prvé dieťa majú vo vyššom veku. A je známe, že ak majú ženy deti pred 30. rokom veku a deti dojčia, potom sa im vytvára prirodzená ochrana pred týmto ochorením. Dochádza u nich k zníženému počtu menštruačných cyklov, a teda obdobie so zníženou hladinou estrogénu.

„Samozrejme, za vznik samotného ochorenia môže viac faktorov, ale počet detí, v akom veku sa žene narodili a ako dlho boli dojčené, nie je možné podceňovať. Tým väčším vinníkom je ženský hormón estrogén, ktorého hladina je v tejto otázke rozhodujúca,“ vysvetlil Lester Barr, chirurg z Christie nemocnice v Manchestri. „Za ďalší rizikový faktor možno považovať alkohol, ku ktorému inklinujú viac profesijne vyťažené ženy, ale tiež užívanie antikoncepcie a hormónov na liečbu menopauzy. A aj stres, ktorého majú ženy s väčšou zodpovednosťou viac,“ dodal lekár. Podľa vedcov vysoké hladiny stresového hormónu kortizolu môžu výrazne spomaľovať imunitný systém a umožňovať tak rakovinovým bunkám lepšie sa rozvíjať.

#zdravie #rakovina #hormóny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte, že aj vaše pracovné prostredie musí zdravo pôsobiť.
Počúvajte to, čo hovoria v práci...

+ Ak ste vyčerpaný, oddýchnite si a zrelaxujte svoje telo aj myseľ.
Kontrolujte sa, občas by ste sa mali...