Rakovina hlavy a krku – aj taká jestvuje?

Približne 140-tisíc Európanov trpí diagnózou, o ktorej väčšina ľudí vôbec nič nevie – rakovinou hlavy a krku.

10.03.2009 08:00
Podľahli ste manipulátorovi? Rýchlo utečte! Foto:
Rakovina hlavy a krku – aj taká jestvuje?
debata

Podľa prieskumu, v rámci ktorého odpovedalo vyše 7 500 ľudí zo siedmich európskych krajín, o tejto diagnóze počul len každý štvrtý z opýtaných.

Za rizikový faktor pri rakovine hlavy a krku väčšina z účastníkov prieskumu uviedla fajčenie, viac ako polovica zaň správne pokladá aj alkohol. Vystavovanie sa slnečnému žiareniu za rizikový faktor považuje len jedna štvrtina z opýtaných.

Štyria z piatich opýtaných veria, že veľkou hrozbou je aj zlý životný štýl. O vplyve HPV (ľudský papilomavírus známy najmä ženám ako vyvolávateľ rakoviny krčka maternice) či promiskuitnom sexuálnom živote na nádorové ochorenia v oblasti hlavy a krku nevedel takmer nik.

Otázka „Ktoré časti tela podľa vás zasahuje rakovina hlavy a krku?“ priniesla prekvapivý výsledok.
Hoci väčšina správne uviedla, že ochorenie postihuje hrtan a hltan, 60% zároveň nesprávne uviedlo, že zasahuje aj mozog. Čo sa týka znalosti príznakov choroby, väčšina respondentov správne určila opuch alebo bolesti hrdla, iba niekoľko z opýtaných uviedlo aj krvácanie z nosa alebo trvalé upchanie nosnej dutiny.

V poslednom desaťročí počet týchto ochorení výrazne stúpol. Nárast sa prejavuje najmä u žien, hoci mužských pacientov je stále dvoj- až trojnásobne viac. Táto forma rakoviny patrí medzi závažné ochorenia, môže zasiahnuť všetky orgány hlavy a krku okrem očí, mozgu, uší, štítnej žľazy a pažeráka.

Rakovina hlavy a krku je závažným problémom aj na Slovensku. Rakovina hrtana je dokonca v desiatke najčastejších rakovinových ochorení u mužov.

Pozitívom je, že sa vďaka novým vedeckým poznatkom možnosti liečby nádorových ochorení neustále rozširujú. V liečbe rakoviny hlavy a krku je momentálne najmodernejšou liečebnou možnosťou cielená liečba, ktorá zasahuje priamo nádorové bunky a je účinnejšia ako klasická chemoterapia.

***Rizikové faktory rakoviny hlavy a krku:
*** – vek nad 40 rokov
- fajčenie
- alkohol
- nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu
- infekcia vírusom HPV

Zdroj: -bs- pre Žena.Pravda.sk
Foto: Shutterstock

debata chyba

+ Zaradíte do jedálneho lístka viacej listovej zeleniny a čerstvého ovocia.
Pravidelná revízia výdavkov...

+ Vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu podporuje vašu vitalitu.
Diverzifikácia príjmov znižuje finančné...