Cisársky rez neznamená, že sa budete cítiť ako cisárovná

Mnohé z nás, najmä tie, ktoré si pretrpeli zdĺhavý a bolestivý prirodzený pôrod, si myslia, že najpohodlnejší a najbezpečnejší spôsob privádzania detí na svet je cisársky rez.

03.05.2009 18:45
Súkromná pôrodnica alebo štátna. Ktorú by ste... Foto:
Cisársky rez neznamená, že sa budete cítiť ako cisárovná
debata

Napokon – rodia tak takmer všetky hollywoodske herečky, prečo by sa hodiny trápili predýchavaním a tlačením? Cisársky rez je najčastejšia pôrodnícka operácia, ktorej frekvencia na Slovensku dosiahla už 24 percent. Áno, operácia! A treba dodať aj to, že podľa celosvetových štatistík úmrtnosti po cisárskom reze zomiera 6– až 10-krát viac žien ako po spontánnom pôrode.

Martine zo Záhoria (požiadala nás o anonymitu – pozn. aut.) sa má začiatkom mája narodiť druhé dieťa. Počas prvého spontánneho pôrodu jej pod tlakom pôrodných sťahov praskla stena maternice, krvácala do brušnej dutiny a nevyhla sa priamo v pôrodnej sále akútnemu chirurgickému zákroku, po ktorom sa nielenže dlho v bolestiach spamätávala, ale na bruchu jej zostala aj nepekná zhrubnutá jazva. „Počas celého druhého tehotenstva som zháňala pôrodníka, ktorý by bol ochotný viesť môj druhý pôrod spontánne,“ hovorí Martina týždeň pred pôrodom, ktorá by sa veľmi chcela vyhnúť cisárskemu rezu. Uvedomuje si totiž jeho riziká. „Ženy, ktoré žiadajú svojho pôrodníka o cisársky rez len z hľadiska akejsi pohodlnosti počas samotného pôrodu, si neuvedomujú, čo ich čaká po ňom. Ja som ochotná riskovať, či moja maternica prirodzený pôrod vydrží, lenže môj pôrodník sa poradil s kolegami a musela som pristúpiť na plánovaný cisársky rez. Už som sa s tým zmierila.“ V prípade Martiny jestvujú vážne dôvody na chirurgické vedenie pôrodu. Štatistiky navyše hovoria, že výskyt komplikácií pri cisárskom reze je nižší, ak sa tento zákrok robí plánovane. Operačný tím je totiž pokojnejší, nie je v časovom strese, ako keď je potrebné urýchlene zachraňovať život matky či dieťaťa. V tomto prípade teda nastala situácia, keď sa bude pôrod viesť cisárskym rezom na žiadosť samotného lekára. Celkom opačný problém zažila Beáta Balážová z dedinky pri Piešťanoch. Jej prvý syn Petrík sa narodil s detskou mozgovou obrnou, je mentálne postihnutý, nechodí. Dôvodom boli vysoké hodnoty jej krvného tlaku, zlyhávajúce obličky a rýchlo sa zhoršujúci stav. Syn sa síce narodil akútnym cisárskym rezom, ale jeho mozog už pridlho nebol dostatočne zásobený kyslíkom. Pri druhom tehotenstve pani Beáta žiadala o plánovaný cisársky rez s odôvodnením, že „jedno postihnuté dieťa už doma má“. Ale až v Bratislave našla pôrodníka, ktorý bol na veľké prosenie ochotný pristúpiť na cisársky rez výlučne z dôvodu jej strachu.

Na Slovensku operačne rodí štvrtina žien
„Kým v 80. rokoch rodili cisárskym rezom menej ako 3 % žien, v súčasnosti častosť tejto pôrodníckej operácie dosiahla 24 %,“ píše v mesačníku Dieťa doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc. ,,Výrazné rozdiely vo frekvencii cisárskeho rezu sú medzi štátnymi a súkromnými pôrodnicami. V niektorých krajinách Severnej a Južnej Ameriky je frekvencia cisárskeho rezu v súkromných pôrodniciach 40 – 60 percent, zatiaľ čo v štátnych do 25 %. Tento trend možno pozorovať aj na Slovensku. V dvoch súkromných pôrodniciach, kde sa nesústreďujú rizikové tehotnosti, bol výskyt cisárskeho rezu taký istý, ako v pôrodniciach, kde sa riešia problémové gravidity a predčasné pôrody. Dosť jasne to hovorí o tom, kde sa pri rozhodnutiach pre cisársky rez zohľadňujú predovšetkým medicínske a kde do hry vstupujú aj ostatné, nemedicínske faktory," píše otvorene tento odborník. Pravda je to, že cisársky rez dnes patrí k rutinným operáciám. „Nie je to tak dávno, keď ho sprevádzala vysoká úmrtnosť žien,“ tvrdí doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., v Bedekri zdravia. „Je to totiž operácia, po ktorej zostáva veľká rana v maternici ako ideálny zdroj možných infekcií.“ To bol dôvod, prečo pred objavom antibiotík asi každá druhá žena po cisárskom reze zomierala na otravu krvi. Pôrod je prirodzený fyziologický dej, ktorý by za normálnych okolností mala zvládnuť každá zdravá žena. Ak nejestvuje medicínske „ale“. ,,Pôrod cisárskym rezom je a vždy aj bude istá vynútená forma, na ktorú z medicínskeho hľadiska môžeme pristúpiť, ak na ňu jestvuje objektívny dôvod," myslí si doc. Rusňák. Odborníci sa však dosiaľ sporia v tom, čo všetko by mohlo byť týmto objektívnym dôvodom. Niektorí za dostatočný medicínsky dôvod považujú aj strach ženy z pôrodu. V Holandsku umožnili rodičkám slobodne a bez akéhokoľvek obmedzenia si vybrať, či chcú rodiť spontánne alebo cisárskym rezom. Podľa doc. Igora Rusňáka sa vraj nič mimoriadne a dramatické nestalo, počet cisárskych rezov sa priemerne zvýšil o 3 – 4 percentá. ,,Preto nesúhlasím s tvrdením, že v prípade umožnenia voľného výberu sa s cisárskymi rezmi doslova roztrhne vrece," dodáva tento pôrodník.

Cisársky rez znamená aj riziko komplikácií
Nech už to u nás je aj bude vzhľadom na rozhodovania sa pre prirodzený či operačný spôsob pôrodu akokoľvek, každá žena by si mala uvedomiť, že cisársky rez so sebou prináša aj možné komplikácie. Príroda asi vedela, prečo neprispôsobila orgány ženy na rodenie cez ,,dieru" v bruchu. Patria medzi ne také, ktoré môžu vzniknúť priamo počas operácie a týkajú sa matky i dieťaťa: veľké krvácanie z ciev maternice, poranenie močového mechúra, tromboembólia (krvné zrazeniny z kŕčových žíl na dolných končatinách sa dostanú do pľúc), vdýchnutie žalúdočného obsahu ako komplikácia anestézy, porezanie dieťaťa skalpelom, niekedy je dokonca aj vyberanie plodu z maternice pri cisárskom reze také komplikované, že treba použiť kliešte. Medzi pooperačné komplikácie najčastejšie patria teplota alebo horúčka, ktoré bývajú príznakmi infekcie v operačnej rane. Keďže pred operáciou sa do močového mechúra zavádza močová cievka, môže sa stať vstupnou bránou infekcie do močových ciest. Po operácii môžu vzniknúť aj problémy s obnovením črevnej priechodnosti. Medzi neskoré komplikácie sa zaraďuje hojenie kože nepeknými zdurenými jazvami, zriedkavejšie prietrž v jazve, zrasty v brušnej dutine atď. „Mnohí laici si myslia, že ak sa dieťa narodí cisárskym rezom, nehrozia mu úrazy vznikajúce pri pôrode. Naopak, často pri vyberaní dieťaťa z maternice môžu vzniknúť podliatiny, škrabance, drobné rezné ranky. Ďalšou komplikáciou u novorodencov po cisárskom reze môže byť útlm dychového centra ako následok podania liekov matke v rámci anestézie a analgézie počas operácie. Týka sa to najmä operácií v celkovej anestézii. Tieto deti potrebujú oživovanie,“ tvrdí odborníčka na starostlivosť o novorodencov doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc. Mamy, ktoré porodia cisárskym rezom, musia rátať s tým, že sa im začne o niečo neskôr tvoriť materské mlieko a takisto je dokázané, že deti narodené cisárskym rezom častejšie trpia alergiami. Platí však jedno: Ak je na cisársky rez závažný medicínsky dôvod a predovšetkým, ak je tento zákrok plánovaný, možno sa s jeho pomocou takisto vyhnúť mnohým potenciálnym problémom. Najlepšie je však vždy sa spýtať na názory viacerých odborníkov. A spoločne zvážiť pre i proti.

Infografika:
Druhy cisárskeho rezu
1. Plánovaný cisársky rez: Rozhodne sa o ňom ešte počas tehotnosti. Dôvodom sú obyčajne celkové ochorenia matky, nepravidelnosti panvy, ochorenia bedrových kĺbov, zistená vcestná placenta uložená nad pôrodnou bránkou, viacplodová tehotnosť, stav po dvoch cisárskych rezoch a podobne.
2. Akútny cisársky rez: Dôvody naň vzniknú nečakane počas tehotnosti alebo pôrodu, pričom je ohrozená matka, dieťa či obaja. Pomerne častým dôvodom na urýchlené vykonanie operačného pôrodu je ohrozenie plodu nedostatkom kyslíka.

Text: Bianka Stuppacherová pre Pravda Ženy
Foto: Shutterstock

  
debata chyba