Pri narodení je dieťa považované za rok staré, vždy po Novom roku si k veku pridá ďalší rok. Takže bábätko narodené v decembri je možné v januári nasledujúceho roku označiť za dvojročné. Podľa stanice BBC chce zvolený prezident Jun Sok-jol s touto stáročia dlhou praxou skoncovať.
Aj Jong-ho z výboru prezidenta pre odovzdanie moci povedal, že budúca vláda chce štandardizovať určovanie veku v súlade so zvyškom sveta. Rozdielne metódy počítania veku podľa neho vedú k „zmätkom a zbytočným sociálnym a ekonomickým nákladom“. Niektorí odborníci ale majú pochybnosti, či sa „štandardizácia“ podarí.
Čítajte viac Zdravé kosti? Myslite na stravu bohatú na vápnik, bielkoviny, ovocie a zeleninuZatiaľ je možné v Južnej Kórei počítať vek tromi rôznymi spôsobmi. Oficiálne krajina od roku 1962 používa vo svete bežný systém, kedy je rozhodujúci dátum narodenia. Rovnako oficiálne je ale počítať vek takto: dieťa sa narodí vo veku nula a každého 1. januára mu rok pribudne. Takže človek narodený v decembri 2020 mal v januári 2022 dva roky, hoci v skutočnosti bude mať dva až v decembri 2022. Tento systém sa používa na definovanie legálneho veku v právnych otázkach, ktoré sa týkajú veľkého percenta občanov, napríklad náboru do vojenskej služby alebo definovanie veku mladistvých pre potrebu ich ochrany proti zneužívaniu.
A potom je tu v spoločnosti bežne používaná metóda stanovenia „kórejského veku“ – pri narodení je každý rok starý a s každým prelomom roka sa mu pripočíta ďalší bez ohľadu na dátum narodenia. Takže Kim Tche-hjong z k-popovej chlapčenskej kapely BTS narodený v decembri roku 1995 má podľa kórejského veku 28 rokov, podľa medzinárodného počítania 26 a podľa ďalšieho oficiálneho kórejského počítania 27.
Pre mnohých je to len číslo, ale v Južnej Kórei je vek vážna vec. „Zistiť, či je niekto starší, alebo nie, je pre mnoho Juhokórejcov dôležitejšie ako meno dotyčného. Vyplynie z toho, ako s daným človekom hovoriť, aký stupeň zdvorilosti zvoliť alebo ako ho titulovať,“ povedal univerzitný profesor z oddelenia juhokórejského jazyka a literatúry Sin Či-jong.
Tradícia merania veku má pôvod v Číne a ďalších častiach Ázie, avšak Južná Kórea je jediná krajina, v ktorej sa týmto spôsobom vek stále stanovuje. Právnik Kim Un-ču povedal, že si mladí Juhokórejčania uvedomujú, že tento systém budí posmech. Má aj konkrétne dôsledky. Niektorí rodičia sa napríklad snažia podvádzať v matrikách zo strachu, že ich „decembrové dieťa“ bude v nevýhode v škole a neskôr aj v živote. Zmätok vyvstal aj v čase Covidu-19, keď úrady zaraďovali ľudí do vekových skupín na očkovanie.
Nie je to prvýkrát, čo sa Južná Kórea snažila stanovenie veku zjednotiť. Dvaja poslanci navrhli patričný zákon v rokoch 2019 a 2021, ktorý nakoniec neprešiel. Jednotný názor nepanuje ani medzi odborníkmi. Čang Ju-sung z ústavu orientálnych štúdií na univerzite v Tankuku považuje miestne počítanie za tradíciu. Experti sa zhodujú, že aj keď sa bude vek určovať podľa medzinárodného štandardu, je nepravdepodobné, že Juhokórejčania prestanú hneď tak používať kórejský výpočet.