To go poháre a iné nádoby s bambusovým vláknom? Pozor, ich označenia sú zavádzajúce

Uvádzanie plastových výrobkov obsahujúcich bambus či iné nepovolené prísady na trh je nelegálne.

01.03.2021 11:06
študentka, radosť, brigáda, káva Foto:
To go poháre sa v poslednej dobe dostávajú k spotrebiteľovi vo zvýšenej miere.
debata (2)

Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že tieto výrobky (najčastejšie bambus-melamínové výrobky) nespĺňajú požiadavky európskych predpisov stanovujúcich požiadavky na materiály a predmety určené na styk s potravinami, informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

„Výroba, dovoz a distribúcia týchto výrobkov na trh v SR je nelegálna vzhľadom na to, že obsahujú nepovolené a doposiaľ neschválené rastlinné vlákna (najčastejšie bambusové vlákna), ktoré nie sú v súlade s európskymi predpismi. Ide prevažne o kuchynský a stolový riad, ako sú napríklad opakovane použiteľné taniere, misky a takzvané poháre ‚to go‘,“ spresnil ÚVZ SR.

Na výrobu plastových materiálov a predmetov prichádzajúcich do styku s potravinami môžu byť použité iba látky uvedené v zozname povolených látok Únie. Výrobky z plastov obsahujúce vlákna z bambusu a ďalších nepovolených prísad nespĺňajú ustanovenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ani nariadenia Komisie. „Zároveň sa niektoré z týchto výrobkov na trhu predávajú ako tzv. udržateľné, recyklovateľné a prírodné, často s označením: biologicky rozložiteľné, ekologické, organické či prírodné, v niektorých prípadoch dokonca ako 100 % bambus, čo nezodpovedá skutočnej povahe výrobku,“ upozornil úrad s tým, že označovanie, reklama a prezentácia materiálu či predmetu nesmú byť zavádzajúce pre spotrebiteľov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #plášť #bambus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Harmónia je niečo, čo môžete nájsť aj v zdravom životnom štýle.
Plánujete robiť veľké zmeny, poistite si svoj...

+ Neznepokojujte sa tam, kde nie sú dôvody, inak vás zlá nálada neminie.
Venujte pozornosť hospodáreniu s...